Cavalieri prensibi ile izole organ hacimlerinin planimetri ve grafik tablet kullanarak hesaplanmasının etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of effectiveness of the calculation of isolated organ volumes with cavalieri principle by using planimetry and graphical tablets
  1. Tez No: 548980
  2. Yazar: MERT NAHİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışma Cavalieri Prensibine dayanarak organ hacim ölçümünde kullanılan bilgisayar ara yüzlerinin (bilgisayar faresi ve grafik tablet) avantaj ve dezavantajlarını tutarlılık, süre ve konfor kriterlerine göre kıyaslayarak kullanılan teçhizatın güvenirliklerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Materyal ve metot: Çalışmamızda Ondokuz Mayıs Üniversitesi Radyoloji Anabilim dalına ait radyolojik görüntüleme merkezinden alınan, 22 kadın ve 21 erkeğe abdominal bilgisayarlı tomografi (BT) görüntüleri kullanıldı. ImageJ yazılımı ile Cavalieri Prensibine uygun olarak BT görüntüleri üzerinden dalak ve böbrek hacimleri hesaplandı. Hesaplama sırasında bilgisayar faresi ve grafik tablet kullanıldı. Bulgular: Bilgisayar faresi kullanılarak alınan böbreğe ait hacim ölçümlerinin ortalaması 181,53 ±51,72 cm3 olarak tespit edildi. Aynı cihaz ile yapılan dalağa ait ölçümlerde dalak hacim ortalaması 211,03 ±78,47 cm3 olarak ölçüldü. Bilgisayar faresi kullanılarak böbrek ve dalak üzerinden alınan hacim ölçümleri sırasında tutulan süre ortalamaları sırası ile 283,55 ±56,03 sn ve 386,74 ±106,66 sn olarak tespit edildi. Grafik tablet kullanılarak alınan böbreğe ait hacim ölçümlerinin ortalaması 179,34 ±51,37 cm3 olarak tespit edildi. Aynı cihaz ile yapılan dalağa ait ölçümlerde dalak hacmi 205,93 ±77,52 cm3 olarak ölçüldü. Grafik tablet kullanılarak böbrek ve dalak üzerinden alınan ölçümler sırasında tutulan süre ortalamaları sırası ile 128,79 ±33,32 sn ve 141,91 ±40,18 sn olarak tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the reliability of the used equipment comparing the advantages and disadvantages of the computer interfaces (computer mouse and graphic tablet) used in organ volume measurements based on Cavalieri Principle by consistency, duration and comfort criteria. Material and Method: 22 female and 21 male abdominal computarized tomography (CT) images obtained from The Radiological Imaging Center of Ondokuz Mayis University, Department of Radiology were used in this study. Sleen and kidney volumes were measured on CT images by Image J software according to Cavalieri Principle. Computer mouse and graphic tablet were used during measurement. Results: The mean measurements of kidney volume taken by computer mouse was found as 181.53 ± 51.72 cm3. The mean volume of the spleen measured by the same device, was 211.03 ± 78.47 cm3. The mean duration of the volume measurements taken from the kidney and spleen by using the computer mouse was 283.55 ± 56.03 sec and 386.74 ± 106.66 sec, respectively. The mean volume measurements of kidney taken by using graphic tablet were found as 179.34 ± 51.37 cm3. The mean volume of the spleen performed by the same device, was measured as 205.93 ± 77.52 cm3. The mean durations calculated during the measurements of the kidney and spleen by using the graphic tablet were 128.79 ± 33.32 sec and 141.91± 40.18 sec, respectively.