Koyunlarda musculus longıssımus dorsı hacminin cavalıerı prensibi ile hesaplanması
Calculation of the volume of longissimus dorsi muscle BY cavalieri principle in sheep
  1. Tez No: 637600
  2. Yazar: İLKER ÖREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURMUŞ BOLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Musculus longissimus dorsi koyun karkas değerinin belirlenmesinde kullanılan önemli bir kastır. Bu çalışmada Kıvırcık koyununda kasın uzunluğu, kesit yüzey alanı ve hacminin hesaplanması amaçlandı. Çalışmada 10 adet kıvırcık koyunun sağ tarafına ait kas kullanıldı. Her bir kas %10 formol solüsyonunda 2 ay boyunca tespit edildi. Her bir kasın uzunluğu cetvel, ağırlığı dijital terazi ve hacim değerleri Arşimet metodu ile ölçüldü. Sistematik rastgele kuralına uygun olarak kesilen kaslardan 8-10 arasında kesit elde edildi. Elde edilen kesitler standart ofis tarayıcıda 600 dpi çözünürlüğünde taranarak kesit yüzey alanlarının dijital görüntüleri elde edildi. Kesit yüzey alanları ImageJ yazılımının grid fonksiyonu içerisinde yer alan noktalı alan ölçüm cetveli, kasların hacimleri Cavalieri metodu ile ölçüldü. Her bir kasın uzunluğu, ağırlığı ve 12-13. intercostal aralıkta yer alan kesit yüzey alanı sırası ile 21,94  7,19 cm (Mean  SD), 331,20  38,38 gr (Mean  SD), 13,50  1,24 cm2 bulundu. Arşimet ve Cavalieri prensibi kullanılarak elde edilen hacim değerleri sırası ile 307,90  29,46 cm3 (Mean  SD), 185,62  34,60 cm3 (Mean  SD) olarak hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Longissimus dorsi muscle is an important muscle used in determining the value of sheep carcass. In this study, it was aimed to calculate the length, cross-sectional surface area and volume of the muscle in Kıvırcık sheep. The muscles of the right side of 10 Kıvırcık sheep were used in the study. Each muscle was fixed in 10% formol solution for 2 months. The length of each muscle was measured with a ruler, the weight with a digital scale and the volume values were measured by Archimedes method. 8-10 sections were obtained from the muscles that were cut in accordance with the systematic random sampling rule. The obtained sections were scanned at 600 dpi resolution in the standard office flapped scanner and digital images of the sectional surface areas were obtained. Cross-sectional surface areas were measured with the point counting grid within the grid function of ImageJ software and the volume of the muscles were estimated by Cavalieri methods. The length, weight and the sectional surface area of the muscle between 12-13. intercostal space of each muscle were found 21.94  7.19 cm (Mean  SD), 331.20  38.38 gr (Mean  SD), 13.50  1.24 cm2. The volume values obtained using the Archimedes and Cavalieri's principle were 307.90  29.46 cm3 (Mean  SD), 185.62  34.60 cm3 (Mean  SD).