Karaciğer sirozunda karaciğer ve dalak hacimlerinin ilişkisinin kesitsel görüntüler üzerinden Cavalieri prensibi ile incelenmesi
Evaluating the relationship between liver and spleen volumes in patients with liver cirrhosis using the Cavalieri principle on cross-sectional images
- Tez No: 926477
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN ŞAHİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Karaciğer sirozunun erken evresinde hepatomegali görülürken, ilerleyen evrelerde karaciğerin küçülmesine ve portal dolaşımda meydana gelen basınç artışına bağlı olarak dalakta büyüme gözlenir. Bu çalışmanın amacı, Bilgisayarlı Tomografi (BT) görüntüleri üzerinden sağlıklı ve karaciğer sirozlu bireylerde karaciğer ve dalak hacimleri ile bu hacimlerin birbirlerine olan orantısal ilişkisini incelemektir. Bu tez çalışması, sirozun farklı evrelerinde karaciğer ve dalak hacimlerindeki değişikliklerin belirlenmesini ve bu parametrelerin cinsiyet farklılıklarına göre analiz edilmesini hedeflemektedir. Çalışmada 18-85 yaş arasında 52 karaciğer sirozlu hasta (26 kadın, 26 erkek) ve 52 sağlıklı bireyin (26 kadın, 26 erkek) BT görüntüleri kullanıldı. ImageJ yazılımı kullanılarak Cavalieri prensibi ile görüntüler üzerinden karaciğer ve dalak hacimleri ile dalak hacminin karaciğer+dalak hacmine oranı (dalak hacim oranı) hesaplandı. Sağlıklı ve hasta bireylerde, cinsiyet karşılaştırmalı olarak karaciğer ve dalak hacimleri ve büyüklük oranının ilişkisi incelendi. Ayrıca, hasta bireylerde hastalığın evrelerine göre hacim ve oranlar değerlendirildi. Verilerin gruplar arasındaki ve cinsiyete göre korelasyonu analiz edildi. Karaciğer sirozlu hastalarda karaciğer hacmi (1488,9±502,3 cm3) sağlıklı bireylerinkinden (1321,8±277,1 cm3) daha büyüktü (p=0,038). Dalak hacmi sirozlu hastalarda (676,8±347,02 cm3) sağlıklı bireylerinkinden (249,37±101,16 cm3) daha büyüktü (p0,05). Karaciğer sirozlu hastaların A, B ve C evrelerinde sırasıyla karaciğer hacimleri 1670,7 cm3, 1357,4 cm3 ve 1087,3 cm3; dalak hacim oranları %26,71, %33,49 ve %40,26 şeklindeydi. Siroz evresi ilerledikçe karaciğer hacminin azaldığı (p=0,010) ve dalak hacmi oranının arttığı (p=0,020) görüldü.
Özet (Çeviri)
In the early stages of liver cirrhosis, hepatomegaly is observed, while in the later stages, enlargement of the spleen is observed due to shrinkage of the liver and increased pressure in the portal circulation. This study aims to investigate liver and spleen volumes in healthy individuals and patients with liver cirrhosis using Computed Tomography (CT) images and to examine the proportional relationship between these volumes. Present thesis study aims to determine changes in liver and spleen volumes across different stages of cirrhosis and analyze these parameters concerning sex differences. The study utilized CT images from 52 patient with liver cirrhosis (26 females, 26 males) and 52 healthy individual (26 females, 26 males) aged between 18 and 85. Using ImageJ software, liver and spleen volumes and the ratio of spleen volume to liver+spleen volume (spleen volume ratio) were calculated using the Cavalieri principle. The relationship between liver and spleen volumes and their proportional ratio was examined comparatively by sex in healthy and cirrhotic individuals. Additionally, volume and ratio changes were evaluated according to the stages of the disease in patients. Correlation analyses were performed between groups and by sex. In patients with liver cirrhosis, the liver volume (1488.9±502.3 cm3) was significantly larger than that of healthy individuals (1321.8±277.1 cm3) (p=0.038). Similarly, spleen volume in cirrhotic patients (676.8±347.02 cm3) was significantly larger than that of healthy individuals (249.37±101.16 cm3) (p0.05). Liver volumes in cirrhotic patients at stages A, B, and C were 1670.7 cm3, 1357.4 cm3, and 1087.3 cm3, respectively, with corresponding spleen volume ratios of 26.71%, 33.49%, and 40.26%. As the cirrhosis stage progressed, liver volume decreased (p=0.010) and spleen volume ratio increased (p=0.020).