Hekimlerin dördüncül korumayı uygularken meslektaşlarına tutum ve davranışları
Attitudes and behaviors of physicians to colleagues in implementing quaternary prevention
  1. Tez No: 548995
  2. Yazar: HAKAN YETİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENGİN BURAK SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Hekimlerin Dördüncül Korumayı Uygularken Meslektaşlarına Tutum ve Davranışları Amaç: Hasta hekim olduğunda, sağlık bakımı veren hekim açısından bazı özel ve zor durumlar ortaya çıkmaktadır. Bu durumların neler olduğunu ortaya çıkarmak amacıyla çalışmamız gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada anketler 01.10.2018-31.12.2018 tarihleri arasında İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde görev yapan gerek teşhis, gerekse tedavi aşamasında birebir hasta ile teması olan dahili ve cerrahi bölümlerin araştırma görevlisi hekimlerine uygulanmıştır. Tıp Fakültesi fakülte sekreterliğinden 320 araştırma görevlisinin dahili ve cerrahi bölümlerde görev yaptığı bilgisi alınmıştır. Araştırmada tamsayım hedeflenmiş olup ancak mevcut kitlenin %81'ine (258/320) ulaşılmıştır. Araştırmada kullanılan veriler ortanca (min-maks) ve sayı (yüzde) olarak özetlenmiştir. Sayısal değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile incelenmiştir. Uygun olan yerlerde Mann-Whitney U, Pearson ki-kare, Yates düzeltmeli Pearson ki-kare ve Fisher kesin testleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Attitudes and Behaviors of Physicians to Colleagues in Implementing Quaternary Prevention Aim: When the patient is a physician, some special and difficult situations arise for the health care physician. Our study has been carried out to find out what these situations are. Material and Method: In this study, the questionnaires were applied to the physician of the research assistants of the internal and surgical departments who had contact with the patient during the diagnosis and treatment phase between the dates of 01.10.2018 and 31.12.2018 at İnönü University Faculty of Medicine. It was learned that 320 research assistants from faculty secretariat of Faculty of Medicine were working in internal and surgical departments. In the study, the integer was targeted but 81% (258/320) of the current population was reached. The data used in the research are summarized as median (min-max) and number (percentage). The conformity of numerical variables to normal distribution was investigated by Shapiro-Wilk test. Mann-Whitney U, Pearson chi-square, Years-corrected Pearson chi-square and Fisher's exact tests were used where appropriate.