Doğum korkusunun postnatal bağlanma ile ilişkisi ve etkileyen faktörler
The relationship between postnatal attachment of fear of birth and affecting factors
- Tez No: 549000
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVDA ELİŞ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırmanın amacı doğum korkusunun postnatal bağlanma ile ilişkisini araştırmak ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Kesitsel nitelikte olan araştırmanın evrenini Kars Kağızman Şahindere 1 ve 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezine başvuran normal spontan doğum yapmış 185 lohusa oluşturmuş olup, örneklemini Kars Kağızman Şahindere 1 ve 2 Nolu Aile Sağlığı Merkezine 05.12.2017 – 28.2.2018 tarihleri arasında başvuran normal spontan doğum yapmış lohusalar oluşturmuştur. Araştırma 142 lohusa ile yürütülmüştür. Araştırma verilerinin toplanmasında araştırmacı tarafından geliştirilen anket formu, WIJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeği B Versiyonu ve Anne - Bebek Bağlanma Ölçeği kullanılmıştır. Veri toplama araçları araştırmacı tarafından lohusalarla yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 24 programı ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde sayılar, yüzdelikler, normal dağılıma uygunluk testleri için Kolmogrov-smirnov testi, Shapiro-Wilk testi, uygunluk test edildikten sonra İndependet Samples T testi, One-Way Anova Tukey, Kruskal Wallis H testi, Pearson Korelasyon, bağımlı ve bağımsız değişkenlerde Bonferroni post-hoc testi kullanılmıştır. Lohusaların WIJMA Doğum Beklentisi/Deneyimi Ölçeğinden aldıkları toplam ortalama puan 86.83+28.23, Anne - Bebek Bağlanma Ölçeğinden aldıkları toplam ortalama puan 9.40+2.21'dir. Ölçeğin iç güvenirlik yani iç tutarlılığını belirlemek için cronbach alfa değerine bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the relationship between postnatal attachment and fear of childbirth and affecting factors. The population of the cross-sectional study was composed of 185 puerperant who applied to Kars Kağızman Şahindere Family Health Center No 1 and No 2 and gave spontaneous delivery. The sample was given to Kars Kağızman Şahindere Family Health Center No 1 and No 2 between 05.12.2017 - 28.2.2018, the patients who had normal spontaneous delivery had formed puerperants. The study was carried out with 142 puerperant. The questionnaire developed by the researcher, WIJMA Delivery Expectancy/Experience Questionnaire B Version and Mother - Infant Attachment Scale were used to collect the research data. Data collection tools were administered by the researcher by face-to-face interviews with puerperants. Data were analyzed with SPSS for Windows 24 program. In the analysis of the data, numbers, percentages, Kolmogrov-smirn ov test for normal distribution tests, Shapiro-Wilk test , Afterness testing Samples T test, One-Way Anova Tukey, Kruskal Wallis H test, Pearson Correlation, Bonferroni in dependent and independent variables post-hoc test was used. The total average score obtained from the WIJMA Delivery Expectancy / Experience Questionnaire was 86.83 + 28.23, and the mean average score obtained from the Mother – Infant Attachment Scale was 9.40 + 2.21. In order to determine the internal reliability of the scale, internal cronbach alpha value was examined.