Pasif algılamalı insansız hava aracı ile oblik geometri temelli 3B mobil kent modeli üretimi; sorunlar ve çözüm önerileri
Passive detected with unmanned aerial vehicle oblik geometry based 3D mobile city model production; problems and solutions
  1. Tez No: 549011
  2. Yazar: SEMİH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT GÜNEŞ SEFERCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde artan nüfusun getirdiği ekonomik ve sosyal sorunların giderilmesine yönelik gelişen teknoloji ile birlikte, yeryüzü ile ilgili insanların yaşamlarını devam ettirdiği tüm alanlarda yapılan çalışmalarda bilginin doğruluğu, bilginin güvenilirliği, işin maliyeti ve zaman gibi kavramların önemi gün geçtikçe önemi artmaktadır. Özellikle 3B kent model üretiminde eğik(oblik) kameralar sayesinde kullanılan oblik hava fotoğrafların kullanımı giderek artmaktadır. Oblik geometri temelli olarak yapılan bu uygulamada metrik olmayan kameralar yardımıyla insansız hava araçları diğer haritacılık uygulamalarına göre zaman maliyet ve iş gücü olarak çok önemli bir husustur. Bölgesel anlamda uçaklara bağlı metrik kameralar ile bu uygulamalar maliyet zaman ve adam saat olarak düşünüldüğünde küçük ölçekli projelerde insansız hava araçlarını kullanmak daha uygun olmaktadır. Biz bu çalışmada oblik yani eğik uçuş ile kampüs içerisindeki binaların detaylarını en ince ayrıntısına kadar ulaşmayı hedefledik, özellikle saçak altları ve cephelerin zemine yakın olan yerlerin detaylarının çıkarımı gibi önemli yerleri net olarak ortaya çıkarmaya çalıştık. Burada uçuş planlamasının ve yüksekliğinin ayrıca eğik açının iyi ayarlanması. Görüntü alımında kör noktaların farklı açılardan alınması görüntülerin eşlenmesinde ve nokta bulutunun istenilen şekilde oluşmasında önemli olmuştur. Son olarak çalışmada istenilen seviyede, sorunların cevaplanmasına yönelik 3B kent model üretimi ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the importance of concepts such as the accuracy of information, reliability of information, cost of work and time is increasing day by day in the studies carried out in all areas where people related to the earth continues their lives. The use of oblique aerial photographs, which are used in oblique cameras in 3D model production, is increasing. In this application, which is based on oblique geometry, unmanned aerial vehicles with the help of non-metric cameras are very important as time cost and labor force according to other cartography applications. With the metric cameras connected to the aircraft in the regional sense, it is more convenient to use unmanned aerial vehicles in small scale projects when these applications are considered as time and man hours. In this study, we aimed to reach the details of the buildings in the campus with oblique, oblique flight and to the details of the buildings. Here is the good adjustment of the flight planing and height, as well as the tilt angle. Taking the blind spots from different angles in image acquisition was important in the mapping of the images and formation of the point cloud as desired. Finally, the study of 3D urban model production to answer the problems at the desired level.