Etlik piliçlerde led ışık kullanımının göğüs eti kalitesi, tibia kemiğinin bazı özellikleri, immunoglobulin G düzeyi ve verim özellikleri üzerine etkisi
Effect of using led light on breast meat quality, some characteristics of tibia bone, level of immunoglobulin G and performance of broiler chickens
  1. Tez No: 549012
  2. Yazar: TOLGA BİNGÖL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, beyaz floresan ışığa göre farklı LED ışık renklerinin etlik piliçlerin büyüme performansına, göğüs eti kalite özelliklerine, refah göstergelerine ve immünoglobülin G düzeyine olan etkilerini değerlendirmekti. Denemede, günlük yaşta 580 Ross 308 civciv (♀-♂ karışık) kullanıldıkullanılmştır. Civcivler tartıldı, kanat numarası takıldıktan sonra ve her biri dört tekerrür içeren ışık sızdırmaz izolasyonlu dört odaya rastgele dağıtılmıştır. Işık uygulamaları 1) Kontrol (beyaz floresan ışığı), 2) yeşil renkli LED ışık (YL), 3) mavi renkli LED ışık (ML) ve 4) Yeşil-Mavi renkli LED ışık (Y-ML) (ilk 3 hafta yeşil ışık, kalan 3 hafta mavi ışıkla değiştirilerek) uygulamalarından oluşmuştur. Işık programı ve şiddeti olarak sırasıyla 16 aydınlık:8 karanlık ve 2 watt/m2 uygulanmıştır. Kanatlılar ad libitum esasına dayalı ticari etlik başlangıç, büyütme ve bitirme yemlerini tüketmişlerdir. Canlı ağırlıklar (CA) ve yem tüketimleri (YT) haftalık olarak kaydedilmiş ve yemden yararlanma oranı (YYO) hesap edilmiştir. Tüm ölümler günlük olarak kaydedilmiş ve yemden yararlanma oranları ölüm oranlarına göre düzeltilmiştir. Denemenin, 28 ve 40. günlerinde kan örnekleri alınmış ve serumda immunoglobulin G (IgG) analizi yapılmıştır. Piliçlerde 39. günde yürüme skoru, 21 ve 40. günlerde hareketsiz kalma süresi (TI) değerlendirmeleri yapılmıştır. Ayrıca, deneme sonunda piliçlerin göğüs eti kalitesi ve tibia kemiği özellikleri de saptanmıştır. Sonuçlar, Y-ML altında yetiştirilen etlik piliçlerin 21.
Özet (Çeviri)
pH24 decreased to expected level in all treatment groups and the lowest pH24 value appeared in Y-ML group. Lighting treatments had no significant effect on the L* and a* values of the breast muscles, but the b* value in control is lower than YL group.