Etlik piliçlerde embriyo döneminde döngüsel aydınlatma ve yüksek sıcaklığın çıkış sonrası ısı stresine davranışsal yanıtlar üzerine etkisi
The effect of cyclic high temperature and lighting during embryogenesis on behavioral responses of broilers to heat stress post-hatch
- Tez No: 650506
- Danışmanlar: PROF. SEZEN ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hayvan Yetiştirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Piliç üretimi, piliç etlerine olan yoğun talep nedeniyle giderek daha fazla ilgi görmekte ve bu durum göğüs kası ağırlığını iyileştirmek için çeşitli genetik seleksiyonlara yol açmaktadır. Çevre sıcaklığı yüksek bölgelerde piliç üretimi, ısı stresi nedeniyle zorlaşır. Yüksek göğüs kası için bu genetik seçim ile birlikte, broyler tavukları, yüksek çevre sıcaklıklarıyla başa çıkma yeteneklerini kaybetti ve bu ölüm ve ekonomik kayıplara yol açtı. Isı stresi, kuluçka üretimine, yem tüketiminde düşüşe, bağışıklık sistemine ve davranış değişikliklerine neden olan broiler üretimine zararlı bir etkiye neden olmaktadır. Epigenetik adaptasyon yöntemi, HPA ve HPT ekseni kullanıldığında farklı embriyojenik aşamalarda (kritik süre) farklı inkübasyon sıcaklığının manipülasyonunu içerir. Kritik embriyonik periyot boyunca yapılan termal manipülasyon, broylerlerin ısı stresine adaptasyonunu, performansını ve sağlığını iyileştirir. Broiler tavuklarının davranış ve performansı üzerinde ışığın derin bir etkisi vardır. İnkübasyon sırasında aralıklı ışık kullanımı büyüme, sağlık, stres ve bacak problemlerinde azalma sağladı. Önceki araştırmada, hem sıcaklık hem de ışık farklı şekilde manipüle edildi. Araştırmamızda embriyonik dönemde hem sıcaklık hem de ışık (16A: 8D) aynı anda manipüle edilecektir. Bu araştırmada embriyonik aşamada sıcaklık ve ışığın birleştirilmesinin, tavukların kuluçka sonrası yüksek sıcaklığa adapte olma kapasitelerini artıracağı varsayılmıştır.
Özet (Çeviri)
Broiler production has been receiving increasing attention due to the large demand for broiler meats and this has led to various genetic selection to improve the breast muscle weight. In regions with high environmental temperatures, broiler production becomes difficult due to heat stress. Coupled with this genetic selection for high break muscle, broiler chickens have lost their ability to cope with high environmental temperatures and this has led to mortality and economic losses. Heat stress causes a detrimental effect to broiler production which incudes, reduction in feed consumption, immune system, and behavioral changes. Epigenetic adaption method involves manipulation of incubation temperature at different at different embryogenic stages (critical period) when the HPA and HPT axis are developed is going to be used.to acclimate embryos or improves broilers resistibility to heat stress post hatch. Thermal manipulation during the critical embryonic period improves performance, health and the adaptation of broilers to heat stress. Light has a profound influence on the behavior and performance of broiler chickens. The use of intermittent light during incubation improved growth, health, reduced stress and leg problems. In previous research, both temperature and light were manipulated differently. In our research, during the embryonic period, both temperature and light (16A:8D) are going to be manipulated at the same time. In this research, it was hypothesized that the combined manipulation of temperature and light at the embryonic stage will increase the adaptive capacity of chickens to high temperature post hatch.