Sakarya ili şebeke suyunda THM miktarının belirlenmesi ve risk analizi
Determination of THM amount and risk analysis of tap water in Sakarya
- Tez No: 549017
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN BOYSAN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Sakarya Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma kapsamında Sakarya'da 12 farklı bölgeden şebeke suyu numuneleri alınmıştır ve bir sene boyunca aylık trihalometan (THM) ve trihalometan miktarlarının yorumlanması amacıyla serbest klor ve toplam organik karbon (TOK) analizleri yapılmıştır. Sakarya şebeke suyunda kloroform ve dibromoklorometan miktarları diğer trihalometanlara göre fazla çıkmıştır. Ölçülen trihalometan miktarlarına göre oral, dermal ve inhalasyon yoluyla kanser risk değerlendirmesi yapılmıştır. Yapılan kanser risk değerlendirmesi sonuçlarına göre oral yolla alınan THM'lerin diğer yollarla alınan THM'lere göre kanser riskinin daha fazla olduğu görülmüştür. Sakarya şebeke suyunda fazla miktarda bulunan dibromoklorometanın diğer THM'lere göre daha fazla kanser riski oluşturduğu risk analizi hesaplamaları sonucunda belirlenmiştir. Kanser risk değerleri USEPA'nın kabul edilebilir olarak belirlediği 10-6 değerinden oldukça fazladır. En yüksek THM ve buna bağlı olarak kanser riski Serdivan Esentepe Mahallesinden geldiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, water samples were taken from 12 different regions in Sakarya for one year and trihalomethane (THM) levels were measured and for the purpose of interpreting the monthly amounts of trihalomethane free chlorine and total organic carbon (TOC) analyzes were performed. Chloroform and dibromochloromethane levels in Sakarya tap water were higher than other trihalomethanes. According to the measured amounts of trihalomethers, the risk of cancer was evaluated by oral, dermal and inhalation. According to the results of the cancer risk assessment, it was observed that the THMs taken orally were more likely to have a cancer risk than the THMs taken by other means. The risk analysis of dibromochloromethane, which is found in excess of the water in Sakarya water network, is more risky than other THMs. Cancer risk values are significantly higher than the value of USEFA 10-6. The highest THM and related cancer risk were observed from Serdivan Esentepe District.