Kıssa-i Kahraman-ı Kâtil (Vr.41-80) (İnceleme-metin-dizin)
Story of the Killer Hero (Vr.41-80) (Review-text-index)
- Tez No: 549031
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN KOÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 231
Özet
Eser, 262 varaktan oluşmaktadır. Bu çalışmada Kıssa-i Kahraman-ı Kâtil adlı eserin 81-120 yaprakları üzerinde çalışılmıştır. Tez üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm inceleme bölümüdür. İnceleme bölümünde; eserin nüsha özellikleri, dil ve üslup özellikleri hakkında bilgi verilmiş, müellifi ve eserin nüshaları tanıtılmış ve bölüm özetleri yapılarak ardından gramer incelemesi üzerinde durulmuştur. Metin bölümünde eser çeviri yazıya aktarılmıştır ve sayfa numaraları metin üzerinde gösterilmiştir. Dizin bölümünde ise kelimeler alfabetik olarak sıralanmış ve metinde kullanılan anlamları verilmiştir. Tez eserin orijinal metni ve bibliyografya ile sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The work consists of 262 leaves. In this thesis, leaves from 81st to 120th of Kıssa-i Kahraman-ı Kâtil are studied. The thesis consists of three parts: The first section is the analysis part. In that part, the general characteristics of the work have been analysed. Also the author and capies of the work have been introduced and the grammatical structure has been analysed. In the text part, the work has been written as transcription text and punct wation marks have been used to make easier the comprehension. The words have been arranged by alphabetical order and the meanings of the words used in the text have been given. In the index part of the work. The facsimile and bibliography have been added in the end.