Kompozit türü maddelerin polimerizasyonu esnasında kullanılan görünür ışığın göz tabakalarına olan etkilerinin deneysel olarak araştırılması
  1. Tez No: 54906
  2. Yazar: SEMİH SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Modem teknolojik gelişmelerdeki hızlı ilerlemeler dişhekiıııhği mesleğini kolaylaştırıp hastalara daha iyi hizmet verilmesini sağlamalamım yanında, bir takım mesleki rahatsızhklarmda ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bıı teknolojik gelişmelerden olan ışıkla sertleşen kompozit dolguların ııygulanması esnasında kullanılan yoğun mavi ışığın zararlı olabileceğinden bahsedilmesine rağmen chşhekimliği açısından yeterli olarak incelenmediği görîümüştür. Işıklı kompozit sertleştirme cihazlarının. dişhekimlerinde oluşturabileceği göz hasarlarım incelemek amacıyla bu araştırma için en uygun hayvan olan 42 adet tavşan üzerinde retinada oluşan foîotoksik hasar incelenmiştir. Çalışmamız direkt ve indirekt olmak üzere iki ayrı grupta gerçeMeştirilmiştir. Direkt yöntemde 25 cm'îik mesafeden 40 saniyelik aralıklarla toplam 15, 20 ve 25 dakika, indirekt yöntemde ise 50 cm'lik mesafeden 40 saniyelik aralıklarla, toplam 15, 20 ve 25 dakika mavi ışık verilmiştir. İndirekt yöntemde daha az olmak üzere retina üzerinde süreyle doğru orantılı olarak attan düzensizlik ve dejenerasyonlara rastlanmıştır. Özellikle rutin olarak ışıklı sertleşme cihazı kullanılan restoratif dişhekitnliği kliniklerinde çalışan hekimlerin oluşacak kümülatif göz hasarlarından korunmak amacıyla koruyucu gözlük kullanmalan ve belirli sayıda restorasyon yapmak gibi ışığın verdiği hasarları azaltan önlemleri almaları gerektiği inanandayız. 75
Özet (Çeviri)
SUMMARY White rapid developments in modern technologic progression provide conveyances in dental practice they may also cause some occupational disorders to arise. However, it had been mentioned that intense blue-light which is utilised during application of light-curing composite filing material might, be harmful to eye, it has been observed that this point had not. been investigated adequately. In this animal study our aim was to examine the eye hazards which may occur in dental practise, by utilizing 42 rabbits the most suitable animals for this purpose, retinal phototoxie hazards were investigated. Our study has been carried out on two separate groups directly and indirectly. In direct procedure, from 25 cm distance light was exposed for 25, 30 and 35 minutes and indirect procedure light was exposed from 50 cm distance for 25, 30 and 35 minutes. Disorders and degenerations were observed on retina increasing directly proportional with the exposure time being less in indirect group. We believe that dentists practising in restorative dental clinics and utilizing light curing units routinely must wear protective eye-glasses and limit the number of restorations they make. To decrease hazards caused by the curing light, they must protect themselves from cumulative eye hazards. 76