Çağdaş bir çürütme yöntemi olarak yapıbozum: Sokrates ve Derrida
As a contemporary method of disintegration deconstruction: Sokrates and Derrida
- Tez No: 549078
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT LEVENT AYSEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Yaptığımız çalışmanın amacı, dekonstrüksiyon ile Sokratik karakterin peşine düşmektedir. Geleneksel Sokrates okuması, sorgulamanın nesnesi olur. Bu açıdan, tezimizin iddiası hem bir arayış hem de bir çabadır. Bu çaba, Sokrates'i yeniden yorumlama talebini doğurur. İlk bölümümüzde, Derrida felsefesini anlamaya çalışırız. Derrida felsefesi, bize dekonstrüksiyonu verir. Dekonstrüksiyon ise, bizi alışık olduğumuz okumanın dışına çıkmaya zorlar. Geleneksel okuma ile kıyasladığımızda bir başkaldırı niteliğindedir. Dekonstrüksiyonu anlamaya çalışırken, différance'ın izlerini takip ederiz. Bu izler, adalet temalı metnimizde somutlaşır. Ardından ikinci bölümümüz olan Sokrates kısmına geçiş yaparız. Savunma metni ile açılışı yaparak, Sokrates'e ilişkin yakın okuma gerçekleştiririz. Devamında, Sokrates“hakkında bildiklerimiz”ile aslında bilmediklerimiz tartışılır. Platon ile Sokrates arasına mesafe koyarak bir yandan da Sokrates'e ilişkin iz takibini sürdürürüz. Güncel tartışmalar eşliğinde ise, Sokratik karakter zemininin ne kadar kaygan olduğu somutlaşır. Son kertede tezimiz, dekonstrüksiyon ile geleneksel Sokrates okumasının yeniden yorumlanabileceğini iddia eder.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to pursue the Socratic character with deconstruction. Traditional Socrates reading becomes the object of questioning. In this respect, the claim of our thesis is both a quest and an effort. This effort leads to a demand for reinterpreting Socrates. In our first chapter, we try to understand the philosophy of Derrida. Derrida's philosophy gives us the deconstruction. The deconstruction forces us to go beyond the traditional reading. Compared to traditional reading, the deconstruction is an uprising. While trying to understand the deconstruction, we follow the traces of différance. These traces are embodied in our justice-themed text. Then we switch to Socrates part which is the second part of our thesis. By beginning with the text of“The Apology”, we perform close reading of Socrates. Then, the things that we don't actually know about Socrates are discussed with the help of the things that we know. We maintain a distance between Plato and Socrates and follow the path for Socrates. With current debates, it becomes clear how slippery the Socratic character floor is. In the last instance, our thesis claims that the traditional Socrates reading can be reinterpreted with the deconstruction.