Debunking a myth: Central bank independence and inflation for selected emerging countries
Bir miti çürütmek: Gelişmekte olan ekonomiler için merkez bankası bağımsızlığı ve enflasyon
  1. Tez No: 861679
  2. Yazar: HALUK CAN KORAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UMUT HALAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu metin, Merkez Bankası'nın bağımsızlığı ve enflasyon dinamikleriyle olan karmaşık ilişkisine odaklanan bir ekonomik analizin özetini içeriyor. İlk bölüm, Merkez Bankası Bağımsızlığı'nın (CBI) teorik temellerini ve enflasyonla ilişkisini vurguluyor. Bu ilişkiyi incelemek için para, para politikası ve Merkez Bankası bağımsızlığına doğru ilerleyen bir çerçeve oluşturulmuş. Enflasyon, bu çerçevenin temel belirleyicilerinden biri olarak ekonomi okullarına göre tanımlanmış ve CBI'ın giriş bölümü sunulmuş. İkinci bölüm, 2007 sonrası yayımlanan 40 seçilmiş makale ve çalışmaya atıfta bulunarak CBI ve enflasyon arasındaki ilişkiye yönelik bir meta-regresyon analizi sunuyor. Bu analiz, 2006'dan bu yana literatürde gözlemlenen evrimi, Klomp ve de Haan (2010) tarafından daha önce belirlenen konulara özel vurgu yaparak inceliyor. Yeni ortaya çıkan CBI göstergeleri, temel değişkenlerin dönüşümü ve güncel CBI-enflasyon ilişkisinin çağdaş literatürdeki önemi ayrıntılı bir şekilde ele alınıyor. Ayrıca, bu disiplindeki 'yayın yanlılığı'nın potansiyel etkileri ve sonuçları eleştirel bir şekilde inceleniyor. Son bölüm, özellikle gelişmekte olan ekonomiler bağlamında CBI ve enflasyon arasındaki derinlemesine ilişkiyi ele alıyor. Bu analiz, on üç seçilmiş ekonomiyi kapsıyor ve Demokrasi Çeşitleri (V-Dem) projesinden türetilen beş temel demokrasi değişkenini içeriyor. Kişi başına düşen GSYİH ve yerel para birimlerinin ABD dolarına karşı döviz kurları gibi temel ekonomik göstergeler de entegre ediliyor. Panel ARDL yöntemi kullanılarak, CBI ve demokrasi değişkenlerinin enflasyon eğilimleri üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkileri titizlikle araştırılıyor. Bulgular, CBI'nın enflasyon yönetimindeki rolü hakkında mevcut kavrayışları sorguluyor ve yeniden tanımlıyor, aynı zamanda para politikası, demokratik yönetişim ve gelişmekte olan ekonomilerdeki ekonomik istikrar arasındaki karmaşık etkileşimlere vurgu yapıyor.
Özet (Çeviri)
Institutions have always sparked discussions and determinations in the economy due to their impacts and the analytical performance of these impacts on indicators. These debates and determinations have fueled academic production. As an institution, the Central Bank, with its authority on monetary policy regarding the economy, has particularly become pivotal in combating inflation. There has naturally been an inclination to study this role and examine the effects of its independence and the subsequent changes it induces. The first section aims to set a theoretical backdrop, highlighting the nuances of Central Bank Independence and its intrinsic relationship with inflation dynamics. To investigate this relationship, the necessary framework has been established in a spiral manner, starting from money, moving to monetary policy, and then towards Central Bank independence. Inflation, one of the fundamental determinants of this spiral, has been described according to economic schools of thought, with Central Bank independence presented as an introduction. The second section presents a meta-regression analysis of the relationship between Central Bank Independence and inflation, referencing 40 selected papers and studies published post-2007. This analysis pinpoints the evolution observed in the literature since 2006, with specific emphasis on the topics previously identified by Klomp and de Haan (2010). It provides an in-depth review of the emerging CBI indicators, the transformation of core variables, and the current relevance of the CBI-inflation relationship in contemporary literature. Additionally, the potential effects and consequences of 'publication bias within this discipline are critically examined. The final section offers a critical evaluation of the deeply rooted relationship between CBI and inflation, specifically in the context of developing economies. This analysis encompasses thirteen selected economies and incorporates five essential democracy variables derived from the Varieties of Democracy (V-Dem) project. Key economic indicators, such as GDP per capita and local currency exchange rates against the USD, are also integrated. Employing the Panel ARDL method, both short-term and long-term impacts of CBI and democracy variables on inflation trends are meticulously explored. The findings challenge and redefine prevailing conceptions about the role of CBI in inflation management while emphasizing the intricate interactions between monetary policy, democratic governance, and economic stability in developing economies.