Farklı yapıdaki ketonların hidrazon ve semikarbazonlarının sentezi
Synthesis of hydrazone and semicarbazones derivatives of ketones in different structures
- Tez No: 549128
 - Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL ONUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada 3 farklı yapıda keton sentezlenmiştir (1a, 1b, 1c). Bu ketonlar; 1-Fenil-tridekan-1-on (1a), 1-p-Tolil-tridekan-1-on (1b), 1-(4-Kloro-fenil)-tridekan-1-on (1c) ' dur. Çalışmada 1d olan 1-(4-Bromo-fenil)-tetradekan-1-on (1d) keton da kullanılmıştır. Sentezlenen bu ketonlardan 4 adet hidrazon türevi (2a, 2b, 2c, 2d) ve 4 adet semikarbazon türevi (3a, 3b, 3c, 3d) elde edilmiştir. Bileşiklerin yapıları IR, 1H-NMR, 13C-NMR, kütle spektroskopisi ve kromatografik yöntemlerle aydınlatılmıştır. Hidrazon ve semikarbazonlardaki E/Z izomerleşme durumları da NMR yorumlarında belirtilmiştir. Elde edilen hidrazon ve semikarbazon türevlerinin antimikrobiyal etkileri yedi bakteri ve üç mantar türüne karşı Ciprofloxacin ve Flukonazol standartları üzerinde incelenmiştir. MIC değerleri belirlenmiştir. Bileşiklerin yapıları ve antimikrobiyal etkileri arasındaki ilişki ele alınmıştır. Genel anlamda antimikrobiyal etki bakımından hidrazonlar, semikarbazonlardan daha etkili olmuştur. Bu çalışmada elde edilen tüm bileşikler yeni bileşiklerdir.
Özet (Çeviri)
In this study, 3 different ketones were synthesized (1a, 1b, 1c). These ketones; 1-Phenyl-tridecan-1-one (1a), 1-p-Tolyl-tridecan-1-one (1b), 1- (4-Chloro-phenyl) -tridecane-1-one (1c). 1d: 1- (4-Bromo-phenyl) -tetradecane-1-one (1d) ketone was also used in the study. Four hydrazone derivatives (2a, 2b, 2c, 2d) and four semicarbazone derivatives (3a, 3b, 3c, 3d) were obtained from these ketones synthesized. The structures of the compounds were characterized by IR, 1H-NMR, 13C-NMR, mass spectroscopy and chromatographic methods. E / Z isomerization states in hydrazone and semicarbazone derivatives are also indicated in NMR interpretations. The antimicrobial effects of the obtained hydrazone and semicarbazone derivatives were investigated on Ciprofloxacin and Fluconazole standards against seven bacteria and three fungi species. MIC values were determined. The relationship between the structure and antimicrobial effects of the compounds is discussed. In terms of antimicrobial activity, hydrazones were more effective than semicarbazones. All compounds obtained in this study are novel compounds.