Otoriteryanizm bağlamında tek parti (1930-1945) ve AK Parti (2002-2017) dönemleri karşılaştırması
A comparison of the one party (1940-1945) and AK Party (2002- 2007) periods in the context of authoritarianism
  1. Tez No: 549185
  2. Yazar: MERVE GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Cumhuriyet Halk Partisi'nin iktidarda olduğu ve“Tek Parti”dönemi olarak ifade edilen 1930-1945 yılları arasındaki siyasal ve sosyal alanlarda gerçekleştirilen uygulamalar, başta sosyal bilimler olmak üzere birçok disiplindeki araştırmaya konu olmuştur. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 2002-2017 yılları arasında gerçekleştirmiş olduğu uygulamalar da siyasal, sosyal ve ekonomi alanlarda birçok disiplin alanında ele alınıp, incelenmiştir. Bu çalışmada, farklı bağlamlarda, Tek Parti dönemi ve AK Parti dönemlerinde uygulandığı iddia edilen“otoriter”politik uygulamaların olup olmadığı, kendi politik iklimlerinde değerlendirilerek, bu iki dönemin karşılaştırmalı analizi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
The practices carried out in the political and social areas between the years 1930-1945, expressed as the single party period, during which the Republican Peop- le's Party was in power, has been the subject of research in many disciplines, especi- ally in social sciences. The practices of the Justice and Development Party between the years of 2002 and 2017 have been examined in many disciplines including politi- cal, social and economic fields. In this study, a comparative analysis of these two periods on whether there are“authoritarian”political practices that are claimed to be applied in the Single Party period and in the AK Party periods will be done by means of evaluating these periods in their owncontexts.