Türkiye ve dünyada uzun vadeli bakım (Yaşlılık) sigortası model ve uygulamaları
The long-term care (Old age) insurance models and applications in the world and Turkey
  1. Tez No: 549193
  2. Yazar: GURBET ÇİFTÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN KEREM ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aktüerya Bilimleri, Sigortacılık, İşletme, Actuarial Sciences, Insurance, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dünya ülkelerinin; günümüzde hızla yaşlanan bir nüfus ile karşı karşıya olması, doğumdan beklenen yaşam süresinin giderek artışı, kadınların istihdama olan katılımının artması, aile yapılarının değişikliğe uğraması, doğurganlığın giderek azalması gibi gelişmeler uzun dönem bakım (UDB) hizmetlerine ihtiyaç ortamı yaratmaktadır. UDB hizmetleri (yaşlı bakımı) sistemli olmayan dağınık hizmetler şeklinde, geleneksel olarak aile üyesi olan kadınlar tarafından ya da gayrı resmi bir dizi hizmetler ile yerine getirilmektedir. Türkiye'de UDB hizmetlerinin sunumu toplum için çok ciddi sorun oluşturmaya başlamıştır. Belirli bir yaştan sonra bakıma ihtiyaç duyan bireylere yönelik çeşitli hizmetlerini kapsayan uzun dönem bakım sigortası günümüzde ihtiyaçtan ziyade zorunluluk haline gelmiştir. Uzun dönem bakım sigortası henüz ülkemizde sistemli bir şekilde uygulanmış değildir. Bu tezde dünyada UDB hizmetlerini kullanan ülkeler incelenmiş olup, henüz uygulamaya geçmemiş olan ülkemiz için bir model önerisi sunulmaktadır. Türkiye'de yaşlılara sunulan bir çok hizmet mevcuttur. Barınma, tıbbi hizmet, yiyecek ve giyecek yardımları gibi. Ancak bir bütün halinde ve sistemli şekilde sunulan bir hizmet dizisi henüz mevcut değildir. Amaç bu dağınık olan tüm yaşlı bakım hizmetlerini tek bir sigortada birleştirmek ve bu sigorta için bir prim ödeme modeli oluşturmaktır. Bu model önerisinde bir prim fiyatlama simülasyonu oluşturulmuştur. Bu simülasyon için yaş, insidans değerleri, reel faiz oranı, sistemden çekilme oranları ve daha birçok parametre kullanılmışır. Matematiksel modelleme için gerekli olan kriterlerin sağlanabilmesi için her bir yaş değeri için 100000 bin simülasyon gerçekleştirilip yıllık ödemelerin şimdiki tutarına erişilmiştir. Duyarlılık analizleri sonucu yıllık ödemelerin şimdiki değerinin özellikle yaş ve insidans oranlarına duyarlılık gösterdiği; yaşın artması ile beraber yıllık ödemelerin şimdiki değerinin de orantılı bir şekilde arttığı gözlenmiştir. Aynı şekilde insidans oranlarının prim tutarının üzerindeki etkisini görebilmek için yapılan analiizde insidans oranlarının üç katı alındığında yıllık ödemelerin şimdiki değerinin de oransal olarak arttığı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
World countries; Today, the development of an aging population, the increase in life expectancy from birth, the increase in women's participation in employment, the change in family structures, and the gradually decreasing fertility, create long-term care (UDB) services. UDB services (aged care) are carried out in the form of non-systematic distributed services, traditionally by family members or by an informal set of services. Turkey has started to create serious problems for the presentation of the UDB community service. Long-term care insurance covering various services for individuals who need care after a certain age has become a necessity rather than need today. Long-term care insurance has not yet been implemented systematically in our country. In this thesis, the countries using the UDB services are examined and a model proposal is presented for our country which has not been implemented yet. There are many services offered to the elderly in Turkey. Housing, medical service, food and clothing aids. However, a complete and systematic service sequence is not yet available. The aim is to combine all these aged care services in a single insurance and to create a premium payment model for this insurance. In this model proposal, a premium pricing simulation was created. Age, incidence values, real interest rate, withdrawal rates and many other parameters are used for this simulation. In order to meet the criteria required for mathematical modeling, 100000 thousand simulations were made for each age value and the current amount of annual payments was reached. Sensitivity analysis shows that the current value of annual payments is sensitive to age and incidence rates; With the increase in age, the current value of annual payments increased proportionally. Likewise, in order to see the effect of incidence rates above the premium amount, when the incidence rate is taken as three times, the present value of the annual payments has increased proportionally.