İş sağlığı ve güvenliği risk analizinin mobilya imalat sektöründe bir örnek uygulaması
An example application in furniture manufacturing sector of occupational health and safety risk analysis
- Tez No: 549192
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez çalışmasında; mobilya imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin iş sağlığı ve güvenliği yönünden, yerine getirmesi gereken yükümlülükler araştırılmıştır. Mobilya imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmede risk analizi raporunun hazırlanıp, yapılan çalışmaları yerinde gözlemleyip, değerlendirebilmek için İzmir Karabağlarda mobilya üretimi yapan bir fabrikada çalışmalar yürütülmüştür. Çalışmaya işveren, iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve çalışanların görüşlerinden faydalanarak bir kontrol listesi oluşturulmuştur. Bu kontrol listesi 2 ayrı gurup tarafından kodlanmıştır. Kontrol listeleri kappa uyum indeksi kullanılarak karşılaştırma yapıldığında; iki gurubunda yaptığı kontrollerde %100 aynı sonuca ulaştığı görülmüştür. Hazırlanan kontrol listeleri SPSS 21.0 istatistik veri analiz programında analiz edildiğinde; işletmenin iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerini %78,3 oranında yerine getirdiği sonucuna ulaşılmıştır. İşletmenin, iş sağlığı ve güvenliği performansının arttırılabilmesi için risk analizi ekibi oluşturulmuştur. Risk analizi ekibi üyelerine gerekli bilgi ve eğitimler verildikten sonra işletmede var olan ya da dışardan gelebilecek tehlikeler belirlenerek fine kinney metoduna göre risk analizi raporu hazırlanmıştır. Risk analizi raporunda risk değerleri yüksek bulunan“tolerans edilemez”risklerden başlanarak alınması gereken tedbirler sıralanmıştır. Mobilya imalat sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin iş sağlığı ve güvenliği performansının kapsamlı bir şekilde araştırıldığı bu çalışma, işletmede sürdürülen rutin ve rutin olmayan faaliyetlerden kaynaklanan riskleri önleyici şekilde sürdürülmesini sağlayacak alt yapı bilgisini oluşturmaktır. Ayrıca bundan sonra yapılacak bilimsel faaliyetlerde kaynak ve alt yapı oluşturması hedefi taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; the obligations of a company on furniture manufacturing sector have been searched in terms of occupational health and safety. A risk analysis report was prepared in a company on furniture manufacturing sector. The studies were carried out in a factory manufacturing furniture in İzmir Karabağlar to observe and evaluate the works on site. A checklist was prepared by utilizing the opinions of the employer, occupational safety specialist, occupational physician and employees. This checklist was coded by 2 separate groups. When the check lists were compared by using kappa compliance index; it was observed that 100 % of the controls in the two groups achieved the same result. When the prepared checklists were analyzed in SPSS 21.0 statistical data analysis program; it is concluded that the company fulfills its occupational health and safety obligations with a rate of 78.3 % A risk analysis team has been organized to improve occupational health and safety performance of the business. After the necessary information and trainings were provided to the risk analysis team members; The risk analysis report was prepared according to fine kinney method by determining the available and externally potential dangers in business. The necessary measures that should be taken starting from“non-tolerable”risks with high risk values are listed in the risk analysis report. The aim of this study, which searches in detail the occupational health and safety performance of a company on the furniture manufacturing sector, is to provide the infrastructure information that will prevent the risks arising from routine and non-routine activities in the business. This study aims also to provide resources and infrastructure in scientific activities