İki faktorlü uluslararası tam hizmet faktoringi ve Türkiye uygulamasındaki farklılıklar
Two - factor international full service factoring and differences in Turkish application
- Tez No: 549237
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAMİ KOCABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Faktoring, 24 Ocak 1980 kararları sonrası Türkiye ekonomisinin dışa açılması ile tanıştığımız yeni finansal enstrümanlardan birisidir. Dünyada çok uzun zamandır çeşitli şekillerde kullanılmakta olan faktoring Türkiye'de ilk olarak uluslararası işlemlerde, özellikle ihracat işlemlerinde uygulanmaya başlanmış, daha sonra Türkiye koşullarına adapte edilerek yurtiçi işlemlerde bugünkü kullanımına kavuşmuştur. Bu nedenle faktoringin uluslararası uygulamasını bilmek faktoringi anlamak açısından büyük önem taşımaktadır. Faktoring müessesesi elli yıldan uzun süredir içinde bulundurduğu fonksiyonları ile sürekli gelişim göstermektedir. Ancak, buna rağmen tanınma anlamında yavaş kalmıştır. İyi incelendiğinde, faktoringin satışların, karlılığın ve ülke ihracatının artmasında önemli etkileri olduğu görülmektedir. Uluslararası faktoringin hızlı gelişimi nedeniyle Türkiye'deki uygulama yöntemleri ve hukuki değerlendirmelerinde farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Bu çalışmada satıcı ve faktor arasında imzalanan uluslararası faktoring sözleşmesi değerlendirilmekte ve uluslararası faktoringin dünya uygulaması ve uluslararası kurallar açısından Türkiye uygulamasının farklı yorumlar nedeniyle tartışmalı hale gelmiş bazı hususlarına yanıt aranmaktadır.
Özet (Çeviri)
Factoring is one of the financial instruments that we have learned after the opening of Turkish economy by 24th January 1980 decisions. Factoring has an old history and has been exercised in Turkey first in international, especially export transactions. Later it has been modified to fit Turkish market conditions and has got its existing shape in domestic transactions. Therefore, knowing the international practice of factoring is very important to better understand it. Factoring has been developed to contain multiple functions for the last 50 years and has been still improving. However, its recognition is slower. The better it is understood, the better its direct effect in increasing sales, profitability and exports of a country will be seen. Due to the fast development of this service, the practice and the legal understanding of international factoring may sometimes be different. This work evaluates international factoring contract by its definition, structure, content and legal understanding from different points of view and examines in more details the grey areas due to false interpretations or missing information are put forward and are tried to be clarified in accordance with the actual international exercise and rules.