Raveber wekê keresteyekî serbar dı hevokê da (Hozanên Goran wekê mînak)
Cümlede yardımcı öge olarak tamamlanan unsuru (Örneklem: Goran'in şiirlerinde cümle örgüsü)
  1. Tez No: 549238
  2. Yazar: ASHTİ SAMAD RAHMAN RAHMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Kürtçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Yaşayan Diller Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kürt Dili ve Kültürü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Günümüzde dilin en önemli görevi, bilim ve teknolojiyle beraber ilerlemektir. Bugün bilim ve teknoloji günden güne ilerlemektedir bu yüzden dil, toplum için sürekli yeni kelimeler üretmelidir özellikle de sözkonusu toplumun arasına gelen bilim ve teknolojinin yeni unsurları için. Bir milletin dili yeni kelimeler üretemiyorsa sözkonusu dilin sahipleri dillerini zenginleştirmek amacıyla yabancı dillerden kelimeler alır. Bu şekildde dil yabancı dillerin tesiri altına girer ve kendi orijinal kelimelerini bile unutur. Bundan dolayı zamanla sözkonusu dilin sahipleri akademik anlamda dillerine gereken önemi vermezlerse, o dil ölür. Dil öldüğü zaman, dilbilgisi de ölür ki bu ölü dilin sahipleri başka bir dil kullanmak zorunda kalırlar başka bir deyişle başka bir milletin dilini kullanmak zorunda kalırlar. Dilinin arılığını ve orjinalliğini korumak isteyen bir milletin üyeleri sürekli bir biçimde dil üzerine çalışmalar yürütmelidirler. Bu tez de dilbilgisi üzerine çalışırız, diğer bir deyişle dilbilgisiin bir konusu üzerine çalışıyoruz ki bu“Tamlanan”konusudur. Tamlanan dilbilgisiin konularından bir tanesidir ve oldukça önemli bir konudur. Bu tez de akademik bir biçimde tamlanan konusu üzerine çalışma yapılmıştır, tamlananın türlerinden örnekler alınmış ve sözkonusu örnekler yoruma tabi tutulmuştur. Nitekim çalışmada kullanılan örnekleri Goran'ın şiir kitaplarından aldık ve onları tamlanan konusu çerçevesinde yorumladık. Yukarıda da yazıldığı gibi tamlanan bir dilbilgisi konusudur ki dilbilgisi dil için oldukça önemlidir. Dilbilgisi dilin standartlaşmasında önemli bir etkendir çünkü dilbilgisi yazım ve imlanın problemlerini çözer. Eksiksiz ve uyumlu bir dilbilgisine sahip olan her dil büyük problemlerle karşılaşmaz.
Özet (Çeviri)
Today, the most important task of language is to advance with science and technology. Today, science and technology are progressing day by day so the language must constantly produce new words for society, especially for the new elements of science and technology that come into this society. If the language of a nation cannot produce new words, the owners of that language receive words from foreign languages to enrich their language. In this way, the language under the influence of foreign languages and even forget their original words. Therefore, if the owners of the language in question do not give the necessary importance to their language in academic sense, that language dies. When the language dies, the grammar also dies, the owners of this dead language have to use another language, in other words they have to use the language of another nation. Members of a nation that wants to preserve the purity and originality of its language should continuously work on language. In this thesis we study grammar, in other words, we are working on a subject of grammar, which is the subject of ız Completed Bu. It is one of the subjects of grammar and is a very important topic. In this thesis, the study was completed on the subject which was completed in an academic manner. Samples were taken from the genres and the examples were interpreted. As a matter of fact, we have taken the examples used in the study from Goran's poetry books and interpreted them in the context of the subject. Grammar is a matter of grammar, as written above. Grammar is an important factor in the standardization of language because grammar solves the problems of spelling and spelling. Any language with a complete and harmonious grammar does not encounter major problems.