Sola abomazum deplasmanlı ineklerin operasyon öncesi ve sonrası serumlarında lipit mobilizasyonu ve oksidatif stres parametrelerinin araştırılması
Investigation of lipid mobilisation and oxidative stress parameters in the serum before and after surgery of cows with left displacement abomasum
- Tez No: 549280
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY BÜYÜKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Abomazumun sola deplasmanı (LDA), yüksek süt verimli sığırlarda, genellikle erken laktasyon döneminde negatif enerji dengesine bağlı olarak gelişen önemli metabolik hastalıklardan birisidir. Çalışmamızda, operasyon öncesi ve sonrası LDA'lı sığırlarda, lipit mobilizasyonu ve oksidatif stres parametreleri ile bunlar arasındaki ilişkilerin incelenmesi amaçlandı. Araştırmada, LDA'lı (n=16), sığırlar; operasyon öncesi (pre-op LDA)) operasyondan hemen sonra (post-op LDA) ve operasyon sonrası 10.gün (post-op 10 LDA) olmak üzere üç gruba ayrıldı. Kontrol grubu sığırlar, erken laktasyon (n=8) ve kuru dönem (n=8) sığırlardan oluşturuldu. Serum TOS ve MDA düzeylerinin pre-op LDA'lı sığırlarda kontrol gruplara göre arttığı, TAS düzeyleri ve PON1/ARES aktivitelerinin ise azaldığı tespit edildi. Serum total kolesterol, HDL-kolesterol, LDL-kolesterol düzeylerinin pre-op LDA'lı sığırlarda kontrol gruplarına göre azaldığı, BHBA düzeyi ile AST ve GGT aktivitelerinin ise arttığı belirlendi. Mevcut çalışmada, LDA'lı süt sığırlarda hastalığın teşhis, tedavi ve prognozunda lipit parametreleriyle birlikte TAS, TOS ve PON1/ARES gibi oksidatif stres parametrelerinin de değerlendirilmesinin yararlı olabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Left Abdominal Displacement (LDA) is one of the most important metabolic diseases which is caused by negative energy balance during early lactation period for high milk efficient cows. The purpose of this study was to investigate the lipid mobilization and oxidative stress parameters in cows with LDA before and after the operation. In this research, cows with LDA (n=16) was divided into three groups that are before operation (pre-op LDA), immediately after the operation (post-op LDA) and 10th day after the operation (post-op 10 LDA). Control groups were formed from cows that are early lactation (n=8) and dry period (n=8). Serum TOS and MDA levels in cows with the pre-op LDA are increased compared to control groups while their TAS levels and PON1/ARES activities are decreased. Serum total cholesterol, HDL cholesterol and LDL cholesterol levels were decreased in cattles with LDA compared to control groups while their BHBA levels, AST and GGT activities were increased. In this study, it has been concluded that in evaluating of the diagnosis, treatment and prognosis of disease in dairy cows with LDA may be used of the oxidative stress parameters such as TAS, TOS and PON1/ARES together with lipid parameters.