Kırım-kongo kanamalı ateşi hastalarında miRNA-1908 ve miRNA-144 RNA ifade düzeylerinin araştırılması
Investigation of miRNA-144 and miRNA-1908 expression levels in crimean-congo hemorrhagic fever patients
  1. Tez No: 549279
  2. Yazar: ÖZLEM ALDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kırım-Kongo Kanamalı Ateş, kene kaynaklı zoonotik viral bir hastalıktır. KKKA hastalığı, viral kanamalı ateş sendromları arasında yer alır ve ön planda ateş, kanama ve karaciğer fonksiyon bozukluğu ile seyreder. Gen ekspresyonunun düzenlenmesinde önemli rol oynayan mikroRNA'lar gelişme, farklılaşma, sağkalım, apoptoz ve yaşlanma gibi hücre yaşamı için gerekli birçok süreçte görev alırlar. İşlevlerini yerine getiremediklerinde birçok hastalığa yatkınlığa yol açabilirler. Bu çalışma KKKA hastalarında miRNA-1908 ekspresyon düzeylerinin araştırıldığı ilk çalışmadır. Bu amaçla, 60'ı hastalardan ve 40'ı kontrollerden olmak üzere toplam 100 adet kan örneğinin qPCR yöntemi ile miRNA ekspresyon düzeyleri ölçülmüştür. KKKA hastalarında kontrol grubuna göre miRNA-144 ekspresyon seviyesinin 11 kat azalmış olduğu (p=0.91), miRNA-1908 ekspresyonunun ise 1.44 kat artmış olduğu gösterilmiştir (p=0.87). Hastalar klinik ciddiyet düzeyine göre hafif, orta ve ağır olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Ciddiyet grupları arasında karşılaştırılma yapıldığında; hastalığı ağır/orta geçirenlerde hafif geçirenlere göre miRNA-144 ve miRNA-1908 ekspresyonunun sırasıyla 2 ve 2.36 kat artmış olduğu bulundu (p=0.09, p=0.37). Yaşayan hastalara kıyasla ölen hastalarda miRNA-144 ekspresyonu 16.3 kat (P=0.002); miRNA-1908 ekspresyonu 14.3 kat (p=0.01) artmıştır.
Özet (Çeviri)
Crimean-Congo Hemorrhagic Fever (CCHF) is a zoonotic viral disease caused by a tick-borne virus. CCHF disease is one of the viral hemorrhagic fever syndromes and its symptoms often accompanied by fever, bleeding and liver dysfunction. Micro RNAs play an important role in the regulation of gene expression and are involved in many processes necessary for cell life such as development, differentiation, survival, apoptosis, and aging. Thus, dysfunction of these molecules lead to susceptibility to many diseases. This study is the first to investigate the expression levels of miRNA-1908 in CCHF patients. In this study, miRNA expression levels of total 100 blood samples in which 60 CCHF patients, 40 controls were measured by using qPCR method. According to the control group, the expression level of miRNA-144 was found to be 11-fold decreased in CCHF patient group (p = 0.91), whereas the raising of expression of miRNA-1908 was 1.44-fold (p = 0.87). Patients were categorized into 3 groups as mild, moderate, and severe regarding clinical severity. The expression of miRNA-144 and miRNA-1908 was found to be increased by 2 and 2.36 times, respectively (p = 0.09, p = 0.37) in moderate/severe categories comparing to mild category. The expression of miRNA-144 and miRNA-1908 was shown to be increased by 16.3-fold (P = 0.002) and 14.3-fold (p = 0.01), respectively in patients who died compared to the patients who survived.