Okullarda fiziksel aktivite arttırıcı danışmanlık hizmetlerinin fiziksel aktivite düzeyi üzerine etkilerinin incelenmesi
Examination of the effects of physical activity enhancing counseling services on physical activity level in schools
  1. Tez No: 549282
  2. Yazar: ŞİRİN TOPÇU YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN ŞAHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sağlık Eğitimi, Spor, Health Education, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Amaç: Araştırma, T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye Fiziksel Aktivite Rehberi(2014)"in Oyun ve fiziki etkinlikler derslerinde yardımcı olacağı düşüncesiyle geliştirilen programın çocukların fiziksel aktivite bilgi ve davranışlarına etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Yöntem: Bu çalışma, Antalya İlindeki tam zamanlı bir devlet okulunda 9-10 yaşları arasındaki 4.sınıfta okuyan 51 çocuğa ön test-son test tekniği ile yapılan deneysel bir araştırmadır. Deney (n=26) ve kontrol gruplarına(n=25), danışmanlık öncesi ve sonrası Hareket Sayıcı (RT3-Akselometre) ölçümleri, Fitnessgram testi, Fiziksel Aktivite Anketi (AAP1-AAP2), Çocuklar İçin Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKÖ), Bouchard Ölçeği uygulanmıştır. Ölçümler sonucu gruplar arası karşılaştırmalar normalite testine bağlı olarak (Independent – Samples) t- testi ya da Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Hareket sayıcı, Fitnessgram testleri, anketlerden elde edilen puanlar arasındaki ilişkiler, normalite testine göre Spearman ya da Pearson korelasyon katsayısıyla incelenmiştir. Bulgular: Yapılan ön testlerde gruplar birbirine benzer sonuçlar elde etmiş (p>.05), uygulama sonrasında Hareket Sayıcı (Akselometre) testinde deney grubunun total kalori ve aktivite kalori değerlerin, Fiziksel Aktivite Anketi 1ve 2 puanları, Bouchard 3 Günlük Fiziksel Aktivite (GKH ve FAP) ölçeğinden elde edilen puanların kontrol grubuna göre anlamlı derecede yüksek çıkmıştır (p.05).
Özet (Çeviri)
Objective: The study was carried out to determine the effect of the Ministry of Health PhysiCal Activity Guide(2014) on physiCal education program prepared for primary school children on children's physiCal activity knowledge and behaviors. Method: This study is an experimental study which has been conducted pre-test and post-test to 51 children aged 9-10 years at fourth grade in a full-time public school in province of Antalya. Anthropometric measurements (height and weight), Accelerometer and Fitnessgram measurements, PhysiCal activity questionnaires (PAQ1, PAQ2), Bouchard Inventory and The Pediatric Quality of Life Inventory (PedsQL) were administered to the participants (training group=26, control group=25) before and after the school-based physiCal activity program. Spearman or Pearson Product Moment Correlation were done accordence with the rusults of normality tests among Fitnessgram tests, accelerometer, PedsQL and PAQ's scores. Sample T test or Mann- Whitney U test were used accordance with the results of normality tests among group scores in each physiCal activity level. Results: There was no statistiCally significant difference between groups before the study(p> 0.05).