Effectiveness of interdisciplinary professional learning communities on teaching selected body systems and HEALTH-related fitness
Disiplinler arasi mesleki gelişim topluluklarinin seçilen vücut sistemleri ve sağlikla ilgili fiziksel uygunluğunun öğretimindeki etkinliği
- Tez No: 799382
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LEVENT İNCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Çalışmanın amacı ortaokulda aynı sınıflara ders veren farklı branş öğretmenlerinden oluşan disiplinlerarası mesleki gelişim topluluklarının (dMGT) 1) seçilen vücut sistemleri (kas iskelet, dolaşım ve solunum), sağlıkla ilgili fiziksel uygunluk (SiFU) alan ve pedagojik alan bilgileri geliştirme süreçlerine; 2) öğrencilerinin SiFU bilgisi ve fiziksel aktivite düzeylerine etkilerini; 3) dMGT'ye katılan öğretmenlerin öğrencilerinin, disiplinler arası öğretim yaklaşımına ilişkin görüşlerini incelemektir. Çalışmada karma yöntem kullanılmıştır. Örneklemi iki deney ve iki kontrol okulunun birer altıncı sınıfında eğitim alan öğrenciler (ndeney=35; nkontrol=45) ve deney grubu okullarında bu sınıflara ders veren farklı branş öğretmenleri (n=10) oluşturmuştur. Deney gruplarında, altı haftalık iki ayrı dMGT uygulanmıştır. Her bir dMGT'de uzman bir kolaylaştırıcı ve beş farklı branş öğretmeni (beden eğitimi, fen bilgisi, İngilizce, rehberlik ve psikolojik danışmanlık, görsel sanatlar/Türkçe) yer almıştır. Nitel veriler, dMGT video kayıtları, öğretmenlerle yapılan yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler ve alan notları ile toplanmıştır. Verilerin analizinde, sürekli karşılaştırılmalı analiz yöntemi kullanılmıştır. Bulgular öğretmenlerin seçilen vücut sistemleri ve SiFU bilgilerinin dMGT sürecinde alan ve pedagojik alan bilgilerinin sorgulama, kabul, uygulama ve yansıma süreçlerinden geçerek geliştiğini göstermiştir. Nicel veriler SiFU bilgi testi ve Çocuklar için Fiziksel Aktivite anketi ile ön test/son test uygulamaları ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to analyze the impacts of an interdisciplinary professional learning community (idPLC) consisting of a group of different subject matter teachers on:1) teachers' content knowledge and pedagogical content knowledge development processes on selected body systems (skeletal, muscular, cardiovascular, respiratory),health-related fitness (HrF) knowledge, 2) their students' HrF knowledge and physical activity levels, 3) the idPLC teachers' students' views on interdisciplinary teaching approaches. Mixed-method design was adopted. The sample included one sixth grade in two experimental and two control schools (nexperimental =35, ncontrol =45) and different subject teachers teaching these classes in experimental group schools (n = 10). Two six-week idPLCs were implemented separately for the experimental groups' teachers. Each idPLC included a facilitator and five different subject matter teachers (physical education, science, English, psychological counseling and guidance, visual arts/Turkish). Qualitative data were collected through idPLC video recordings, semi-structured interviews with teachers, field notes. Findings showed improvement in teachers' content and pedagogical content knowledge of selected body systems and HrF knowledge through questioning, acceptance, practice, and reflection. Quantitative data were collected by HrF Knowledge Test and PAQ-C through pretest/posttest applications.