Ayak bileği patolojilerinde manyetik resonans görüntüleme
Magnetic resonance imaging of ankle pathologies
- Tez No: 54929
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Jv1align meme kitlelerinde MR görüntülemenin rolü Materyal metod: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde Ocak-Temmuz 1996 tarihleri arasında mammpgrafik.ve sonografik olarak. malign kriterler taşıyan toplam 20 olgunun MR incelemesi gerçekleştirilmiştir. MR görüntülemede T1 ve yağ supresyonlu T2 ağırlıklı konvânsiyonel spin eko sekanstan kullanılarak lezyonlann intensiteleri ve morfolojisi değerlendirilmiştir. IV gadolinium injeksiyonu sonrası T1 ağırlıklı incelemede lezyonlann kontrastlanma patternleri izlenmiştir. Sonuçlar mammografik ve sonografik bulgular ile karşılaştınlmıştır. Olgulann tümünde histopatolojik sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçlar Lezyonlann saptanmasında, gerçek boyutlannın belirlenmesinde ve çevre yapılara uzanımlan göstermede MR görüntüleme diğer modalitelerden üstün bir metod olarak karşımıza çıkmıştır. Kontrast kullanımı lezyonian saptamada sensitiviteyi artırmıştır ve kontrastlı incelemeler ile 25 lezyonun tümü MR ile saptanabilmiştir. Ancak kontrastlanma patternleri spesifikasyon için yeterli olmamıştır. Aynı histopatolojik tanılı lezyonlann kontrastlanma patternleri değişkenlik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The role of MR imaging in malign breast lesions. Materyal and method: 20 womans who had a suspected of having malign breast lesions on the basis of sonography and mammography were evaluated with MR Imaging between January to July 1996 in Ankara University Medical Faculty. Conventional T1 weighted and fat supressed T2 weighted spin echo sequences were used for imaging. Lesion intensity and morphlogy were evaluated for each sequences. After gadolinium injection all images were evaluated according to pattern and shape of enhancement. To assess the malignancy criteria, we compared the results of all imaging techniques. Histopathologic diagnosis were obtained in all cases. Results: MR imaging was the most accurate of the three preoperative imaging modalities in assessing size and extent of malign lesions in the breast. Contrast injection improve sensitivity in assessing lesions, whole 25 lesions were detected with contrast enhanced MRI. But it was not enough for spesification. Histopathologically same lesions may have different enhacement pattern.