MR görüntülemede ayak-ayak bileği anatomik varyasyonları ve peroneal tendon patolojileri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of foot-ankle anatomical variations and relationship of these variations with peroneal tendon disorders on ankle MRİ
  1. Tez No: 458268
  2. Yazar: ELİF ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
AMAÇ: Ayak bileği semptomları ile kliniğimizde ayak bileği MRG yapılan hastalarda ayak bileği anatomik varyasyonları ve peroneal tendon patolojilerini ortaya koymak, bulunan varyasyonların peroneal tendon patolojileri ve klinik muayene bulguları ile ilişkisini değerlendirmek. GEREÇ ve YÖNTEM: Çalışmaya, ortopedi bölümü tarafından muayene edilerek endikasyon dahilinde manyetik rezonans görüntüleme (MRG) yapılan 60 hastanın 69 ayak bileği dahil edildi. Olguların peroneal tüberkül ve retrotroklear eminens (RTE) kalınlıkları ile peroneus brevis (PB) kas-tendon bileşkelerinin fibula apeksinden uzaklığı ölçüldü. Peroneus kuartus kası, os peroneum, retromalleolar fibular oluk şekli, bumerang şekilli PB tendonu, peroneal tendon insersiyo varyasyonları değerlendirildi. MRG'de; peroneus longus (PL) ve brevis tendon patolojileri, sinovyal efüzyon ve kalınlaşma, yumuşak doku ödemi, süperior peroneal retinakulum (SPR) hasarı ve peroneal tendon dislokasyonu araştırıldı. Bulunan anatomik varyasyonların peroneal tendon patolojileri, klinik muayene bulguları (peroneal hassasiyet ve instabilite), yaş ve cinsiyet ile olan ilişkileri değerlendirildi. BULGULAR : Bumerang şekilli PB tendonu ile PB tendinozisi, PB tendonu lineer vertikal yırtığı ve PL tendon patolojileri arasında anlamlı ilişki saptandı. PB tendon yırtığı, PL tendon patolojisi ya da bumerang şekilli PB tendonu olan olgularda tanımlanan patolojiler ile eşlik eden yumuşak doku ödemi arasında anlamlı ilişki saptandı. Çalışmamızda muayenesinde peroneal hassasiyet ve/veya peroneal instabilite bulgusu olan olgular ile MRG'de peroneal patoloji saptananlar karşılaştırıldığında klinik muayene bulguları ile MRG bulguları arasında istatistiksel anlamlı ilişki bulunmamıştır. SONUÇ: Ayak bileği lateral bölge anatomik varyasyonlarının sıklığı ve ölçüm değerleri literatürdeki çalışmalar ile benzer bulundu. Ayak bileği anatomik varyasyonları ve peroneal tendon patolojilerinin tanısında MRG oldukça yararlıdır. Peroneal tendon patolojilerinin değerlendirilmesinde klinik muayene ile görüntülemenin anlamlı korelasyon göstermemesi peroneal tendon patolojilerinin çoğunlukla MRG'de insidental olarak saptandığını düşündürmektedir. Bumerang şekilli PB tendonu ile peroneal tendon patolojileri arasında anlamlı ilişki saptandı. Diğer anatomik varyasyonlar ile peroneal tendon patolojileri arasında anlamlı ilişki bulunamaması, hasta sayısının azlığı ile açıklanabilir ve bu ilişkinin ortaya konması için geniş serili çalışmaların yararlı olacağını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To evaluate anatomical variations and peroneal tendon pathologies on ankle MRI of the symptomatic patients, and to investigate the relationship of these variation with peroneal tendinopaties and clinical examination findings. MATERIAL AND METHOD: 69 ankle MRI of 60 symptomatic patients who were examined by orthopedic surgeons were included in this study. The size of the peroneal tubercle and the retrotrochlear eminence (RTE) of the cases and the distance of peroneus brevis (PB) muscle-tendon junction from fibula apex were measured. Peroneus quartus, os peroneum, retromalleolar fibular groove, boomerang shaped PB tendon, peroneal tendon insertion variations were also evaluated. On MRI; peroneus longus (PL) and PB tendon pathologies, synovial effusion and thickening, soft tissue edema, superior peroneal retinaculum (SPR) injury and peroneal tendon dislocation were investigated. The relationship of these anatomical variations with peroneal tendon pathologies, clinical examination findings (peroneal tenderness and instability), age and gender of the patients were evaluated. RESULTS: Statistically significiant differences were found between boomerang-shaped PB tendon and peroneal tendon pathologies (tendinosis and tears of PB and PL tendons). There was also statistically significant correlation between peroneal tendon pathologies and associated soft tissue edema. There were no significant correlation between peroneal pathologies on MRI and clinically positive findings (peroneal tenderness and instability). CONCLUSION: In this study, the incidence and measurements of lateral ankle anatomical variations were found similar to the studies in literature. MRI is very useful in definition of the ankle anatomic variations and peroneal tendon pathologies. Most peroneal tendon pathologies are found incidentally as there is no correlation between MRI and clinical findings for these pathologies. We have found a significant correlation with only boomerang-shaped PB tendon and peroneal tendon pathologies. Future studies with a larger number of the patients should be performed to evaluate the relationship of the other lateral ankle anatomic variations and peroneal tendon pathologies.