Palpabl ve nonpalpabl meme lezyonlarının tanısında stereotaksik ince iğne aspirasyon biyopsisinin rolü
- Tez No: 54930
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Mammografi meme kanserinin saptanmasında kullanılan en duyarlı yöntemdir. Tarama mammografisinin giderek artması, nonpalpabl meme anormalliklerinin saptanma oranını da arttırmıştır. Fakat, mammografi tekniğindeki ilerlemelere rağmen, mammografide saptanan meme lezyonlarmın benign veya malign ayırımında zorluklar mevcuttur. Son zamanlara kadar, bir çok şüpheli meme lezyonları cerrahi biyopsi ve histolojik inceleme ile değerlendirilmekteydi. Bu işlem yüksek maliyete, memede kozmetik deformiteye ve hasta için psikolojik travmaya neden olmaktadır. Bundan dolayı, bu lezyonların ileri tetkikinde eksizyonel biyopsi sayısını en aza indirecek ve cerrahi tedavinin preoperativ planlamasını sağlayacak ilave bir diagnostik yönteme ihtiyaç duyuldu. Nonpalpabl meme lezyonlarmın incelenmesinde mammografi rehberliğinde stereotaksik İİAB'nin, benign lezyonların malign olanlardan ayırımında etkili olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızın amacı, mammografide saptanan şüpheli meme lezyonlarmın tanısında stereotaksik İİAB'nin etkinliğini saptamaktır. Mammografide saptanan 54 şüpheli meme lezyonuna stereotaksik İİAB uyguladık. Buna göre, meme karsinoma tanısında stereotaksik İİAB'de sensitivite %94.1, spesifite %100 olarak bulundu. Sonuçlarımız, diğer çalışmalarla uyumluydu. Stereotaksik İİAB çabuk, doğru, güvenli ve ekonomik bir işlemdir. Çok az rahatsızlığa neden olur ve gerektiğinde tekrarlanabilir. Takip mammografisini etkileyen skar dokusu oluşmaz. Maliyetle birlikte benign lezyonlara yapılan gereksiz cerrahi meme biyopsilerini azaltmaktadır. Diğer çalışmalara ve bizim çalışmamıza göre stereotaksik İİAB, şüpheli meme lezyonlarında, meme kanserinin tanı ve değerlendirilmesinde anlamlı bir role sahiptir. 42
Özet (Çeviri)
THE ROLE OF STEREOTAXIC FINE-NEEDLE ASPIRATION BIOPSI FOR DIAGNOSIS OF PALPABLE AND NONPALPABLE BREAST LESIONS Mammography is the most sensitive method of breast cancer detection. The use of screening mammography has increased the rate of detection of nonpalpable breast abnormalities. But, despite advances in mammographic technique, it remains difficult to correctly predict the benign or malignant nature of mammographically detected breast lesions. Currently, most suspicious breast lesions are evaluated by surgical excisional biopsy and histologic examination. This procedure has caused to be costly, cosmetically disfiguring to the breast and psychologically traumatic to patients. For that reason, an additional diagnostic technique for further characterization of such lesion is needed to minimize the number of surgical biopsies and to allow definitive preoperative planing of surgical procedures. Mammography-guided stereotactic fine-needle aspiration cytology (FNA) of mammographically detected nonpalpable breast lesions has shown to be effective in the differential diagnosis of benign from malignant diseases. The purpose of our study is to determine the efficacy of Stereotaxic fine-needle aspiration cytology. We performed stereotaxic FNA in 54 suspicious breast lesions detected mammograpically. The sensitivity of stereotaxic breast aspiration for the diagnosis of cancer was 94,1%, and the specifity was 100%. Our results agree with other reports. Stereotaxic FNA is a quick, accurate, safe, and low-cost procedure. If causes very little discomfort and can be repeated, if necessary. The subsequent scars that might affect fpllow-up mammograms is the absence. It reduces the number of unnecessary breast biopsies performed for benign disease and the associated cost. On the basis of the result of our study and others, we believe that stereotaxic fine needle biopsy of suspicious breast lesions plays a significant role in the diagnosis and management of breast cancer. 43