Asim Horozić'in eserlerinde Sevdalinka etkisi
The influence of Sevdalinka song in Asim Horozić's compositions
- Tez No: 549314
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKE BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Müzikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bosna Hersek'in çeşitli devletlerin idaresi altında uzun yıllar yönetilmesi sebebiyle, Bosna Hersek müziği farklı kültürlerin müzikleri ile etkileşim halinde olmuştur. Örneğin Osmanlı devletinin idaresinde 500 yıl kadar uzun bir zaman geçirdiği için Doğu müziğinin etkisinin Bosna Hersek müziğine sirayet ettiğini görmek mümkündür. Bu çalışmada da Doğu müziğinin Bosna Hersek müziği ile harmanlanmasıyla ortaya çıkan Sevdalinka şarkı türünün, XX. yüzyılın Bosna Hersek'teki yeni kuşak bestecilerden biri olan Asim Horozić'in eserlerindeki etkisi incelenmiştir. Bu etki incelenirken nota taraması yapılarak Horozić'in eserlerinde Sevdalinka ile klasik müziğin harmanlanması ele alınarak, incelenen nota kaynakları Sevdalinka şarkılarla karşılaştırılmıştır. Horozić, 1992'den günümüze kadar olan dönemdeki eserlerinin bir kısmında Bosna Hersek'e ait olan Sevdalinka ve diğer halk motiflerini sık sık kullanmaya başlamıştır. Örneğin, 1995 yılında Bosna Hersek savaşının bitiği zamana denk gelen zamanda bestelediği Kapı eseri, Sevdalinka motifleri ile meydana getirdiği ilk eseri olmuştur. Yine Sevdalinka motifleri ile bestelediği Hasanaginica (Öldüren Aşk) operası da Bosna Hersek'in ilk operası olarak bilinmektedir.
Özet (Çeviri)
Many different empires that governed Bosnia and Herzegovina in different historic periods had a major impact on Bosnian music as it was influenced by the various music styles. This is best seen in the effect Ottoman Empire's 500 year long rule had on the eastern style of music in Bosnia and Herzegovina. One of composers from new generation in Bosnia and Herzegovina was Asim Horozić. İn this thesis, in the analysis of Horozić's score the eastern music blended together with traditional bosnian song – Sevdalinka was a subject of this research. The score analysis of Horozić's work is compared with Sevdalinka song. In Horozić's pieces from 1992 and onwards, Sevdalinka and other folk motifs belonging to Bosnia and Herzegovina began to be used frequently. From 1995 when the war in Bosnia was over, Kapija was the first composition where Horozić began to use the Sevdalinka motifs. Also, Horozić's first opera Hasanaginica was the first Bosnian opera that included those motifs.