Âsım Arif-Zâde Divançesi (inceleme-metin-dizin-sözlük)
The Asim Arif-Zâde's Divance (study-text-index-glossary)
  1. Tez No: 258257
  2. Yazar: FATMA ŞENNUR ARSLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA S. KUTLAR OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 334
Özet
Âsım Ârif-zâde, şiirlerinde mahallî-folklorik üslubu kullanmış, takipçisi olduğu Nedîm'in ifade inceliğini yeterince yakalayamayıp müstehcen ve argo söyleyişlere yer vermiş, XVIII. yüzyıl Divan şairidir. Kaynaklarda hayatı hakkındaki bilgiler oldukça sınırlıdır. Kaynaklardan edinilen bilgilere göre asıl adı Mehmet'tir. Ölüm tarihi H. 1150 (M. 1737) olup doğum yeri ve tarihi ile ilgili bilgi mevcut değildir.XVIII. yüzyılın ilk yarısında yaşamış olan Âsım Ârif-zâde Nedîm'le çağdaştır. Âsım Ârif-zâde Nedîm'in üslubundan çok etkilenmiş olup onun birçok şiirine nazire yazmıştır. Şiirlerinde mahallîleşmenin etkisiyle günlük konuşma dilinin unsurlarına, atasözlerine ve deyimlere, yerel konulara, adetlere oldukça fazla yer vermiştir. Genel olarak şiirlerinde kullandığı dil, sade ve külfetsizdir. Ancak, kullandığı argo sözcükler şiirinde yer yer müstehcenlik yaratmıştır. Şiirlerinde din ve tasavvufa yer vermemiştir.Tek eseri Divançesidir. Yapılan araştırmalar sonucunda başka bir eseri olduğuna dair herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır. Âsım Divançesinde; 7 murabba, 8 tahmis, 1 müseddes, 5 tarih, 2 mesnevi, 48 gazel, 4 rubai, 11 kıt`a, 3 nazm, 35 matla ve 8 müfred olmak üzere toplam 132 manzume vardır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Âsım Ârif-zâde'nin hayatı ve edebî kişiliği; ikinci bölümde, Divançe metni şekil ve içerik bakımından incelenmiş; üçüncü bölümde ise Divançenin çeviri metni, dizin-sözlük verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Âsım Ârif-zâde, who used local-folkloric style at his poem is a XVIII. Century Divan poet. As a follower of Nedim, he couldn?t reach enough his expression elegance and used obscence and slangy way of speaking at his poems at his poems. There is very limited information about his life at the written sources. According to sources his original name is Mehmet and his date of death is H.C. 1150 (G.C. 1737). There is no information about his birth date and place.Âsım Ârif-zâde lived at the first part of the XVIII. Century is contemporary with Nedim. Âsım was very impressed by Nedim?s style and modeled after lots of his poems (compose nazire). With the effect of local expression, he included considerably amount of elements of daily speaking, proverbs, idioms, local themes and customs at his poems. The expression used at his poems is generally plain and easy. But slangy words used at his poems created the impression of obscenity. He didn?t give any place religion and sufism at his poems. His only work is his divance. At this study, no information has been found indicating another work of him. As of 7 murabba, 8 tahmis, 1 museddes, 5 tarih, 2 rhymed couplets, 48 Iyrics, 4 rubai, 11 quatrains, 3 nazm, 35 matla and 8 mufred tottally there are 132 poems at the Âsım Divance. This study consists of three sections. At the first section, the life of Âsım Ârif-zâde and his literary personality was discussed; at the second section, the text of his divance was studied in point of style and content; at the third section, the translation of divance, index and glossary was presented.