Pirinanın hidrotermal karbonizasyon yöntemi ile kömürleştirilmesi
Coalification of olive pomace by hydrothermal carbonization method
  1. Tez No: 549431
  2. Yazar: BİLGE BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİYE SUNA ERSES YAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Türkiye'nin içinde bulunduğu Akdeniz ülkelerinin ekonomisinde önemli bir yer tutan zeytinyağı üretimi esnasında yan ürün olarak pirina oluşmaktadır. Sabun sanayi, yem sanayi gibi birçok alanda kullanılan pirina, enerji değerinin yüksek olması sebebi ile biyokütleden elde edilen yakıt kaynağı olarakta kullanılmaktadır. Atıkların enerjiye dönüştürülmesinde kullanılan teknolojinin basit ve çabuk uygulanabilir olması önemli bir faktördür çünkü bugüne kadar atık yönetiminde yaşanan en büyük sıkıntı kompleks teknolojilerin kurulmadan rafa kaldırılması olmuştur. Son yıllarda milyonlarca yılda oluşan fosil yakıtların yerine geçecek yakıtın kömür kalitesinde laboratuvar şartlarında yüksek nem içerikli atıklardan birkaç saat içerisinde elde edilmesini sağlayan hidrotermal karbonizasyon (HTK) yöntemi araştırma konusu olmuştur. Bu çalışma da pirinanın hidrotermal karbonizasyon yöntemi kullanılarak yenilenebilir yakıt kaynağına dönüştürme potansiyeli üzerinde çalışmalar yapılmıştır. Hidrotermal karbonizasyon işlemi sırasında değişen sıcaklık (220°C, 240°C, 260°C, 280°C, 300°C), bekletme süresi (1, 2, 4, 8, 12, 16, 24 sa) ve atık/su (%25-50) oranı gibi proses parametrelerinin hidrokömür kalitesi üzerindeki etkileri incelenmiştir. Karbonizasyon işlemi sonrasında oluşan hidrokömürün enerji değerleri bomba kalorimetrede ölçülmüş ve pirinanın üst ısıl değerine kıyasla yaklaşık %57 civarında artış olmuştur. Enerji değerlerindeki artışlar elementel analiz sonuçları ile desteklenmekte olup linyit kömüre oranla daha yüksek karbon içeriğine sahip hidrokömür elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive pomace consists as a side product during the production of olive oil which holds an important place in the economy of the Mediterranean countries in which Turkey is located. Olive pomace which is used in many areas such as the soap industry and feed industry, is used as a source of fuel obtained from biomass because of its high energy value. It is an important factor that the technology used to transform waste into energy is simple and quick implementation, since the biggest hardship ever experienced in waste management has been to be shelved without the establishment of complex technologies. In recent years, hydrothermal carbonization method providing a coal quality fuel that obtained in laboratory conditions within a few hours as a substitute to fossil fuels created in millions of years has has been the subject of research. In this study, the potential of converting the olive pomace into a renewable fuel source by using hydrothermal carbonization (HTK) method has been studied. During the hydrothermal carbonization process the varying temperature (220°C, 240°C, 260°C, 280°C, 300°C), holding time (1, 2, 4, 8, 12, 16, 24 hr) and waste / water The effect of process parameters such as (25-50%) ratio on hydrocarbon quality was investigated. The energy values of the hydrocarbon formed after the carbonization process were measured in the bomb calorimeter and increased by approximately 57% compared to the upper thermal value of the olive pomace. Increases in energy values are supported by the results of the elemental analysis, and coal with a higher carbon content than lignite coal has been obtained.