Çeşitli biyokütlelerden hidrotermal karbonizasyon yöntemi ile biyokömür eldesi ve karakterizasyonu
Production and characterization of biochar obtained from different types of biomasses
  1. Tez No: 434808
  2. Yazar: TUĞRUL YUMAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ SINAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada çeşitli biyokütlelerden hidrotermal karbonizasyon tekniği ile biyokömür elde edilmesinde deney sıcaklığı, deney süresi ve biyokütle/su oranı gibi birincil deney değişkenleri ile ön basınç ve katalizör kullanımı gibi ikincil deney değişkenlerinin biyokömür verimi üzerine etkisi incelenmiştir. Elde edilen ürünler kristal yapılarının belirlenmesi için XRD, ısıl değerinin belirlenmesi için bombalı kalorimetre, C, H, N, O ve S içeriğinin belirlenmesi için element analizi, yanma özelliklerinin belirlenmesi için TGA-DTA, mineral içeriklerinin belirlenmesi için XRF teknikleri ile karakterize edilmiş ve elde edilen sonuçlar MKP Alpagut linyitleri ile kıyaslanmıştır. Gerçek biyokütle olarak ülkemizde ciddi atık potansiyeline sahip olan fındıkkabuğu ve pirina ile su tipi biyokütleye örnek olması bakımından alg (Spirulina), model biyokütle olarak glikoz ve selüloz kullanılmıştır. Tez kapsamında yapılan deneyler sonucunda pirina ve fındıkkabuğundan elde edilen biyokömürlerin MKP linyitine göre daha yüksek üst ısıl değere ve daha düşük kükürt ve mineral içeriğine sahip olduğu belirlenmiştir. Böylelikle fındıkkabuğu ve pirinanın çevre dostu katı yakıt kaynağı olarak kullanılabileceği ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of primary (temperature, time and biomass/water ratio) and secondary (pre-pressure and catalysts) experimental parameters on the biochar yield obtained from various biomasses via hydrothermal carbonization were examined. The obtained biochars were characterized by XRD to determine the crystal structure, calorimeter to determine the heating value, elemental analysis to find out the C, H, N, O, and S amounts, TGA-DTA to determine the combustion characteristics and XRF to determine the mineral content. All the results were compared with MKP Alpagut lignite. Hazel nut shell and olive oil residue which has a great waste potential in our country and seaweed (Spirulina) for an example of water-type biomass were used as real biomasses, glucose and cellulose were used as model biomasses. As a result, biochars obtained from hazelnut shell and olive oil residue have higher gross heating value and lower sulphur and mineral content than MKP lignites. Thus hazelnut shell and olive oil residue can be assessable as a source to obtain environment- friendly solid fuel.