Yüksek fırın cürufu ve atık manyezit tozundan yapı malzemesi üretim koşullarının araştırılması ve özelliklerinin incelenmesi
The investigation of building material production conditions and its properties by using blast furnace slag and magnesite waste
- Tez No: 549456
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENOL YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada yüksek fırın cürufu ve manyezit zenginleştirme atığı karışımına farklı oranlarda kil ilavesi yapılarak üretilen malzemelerin yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Hazırlanan karışımlardan üretilen silindirik numuneler 1100, 1150 ve 1200 °C'de 2 saat süre ile sinterlenmiştir. Sinterlenen numunelerin pişme küçülmesi, bulk yoğunluğu, görünür gözenekliliği, su emme, donma ve pamuklaşma özellikleri incelenmiştir. Ayrıca X-ışını difraksiyonu (XRD) ile faz analizleri, optik mikroskop ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) ile de mikroyapı incelemeleri yapılmıştır. Böylece kil katkısının yüksek fırın cürufu ve manyezit zenginleştirme atığı karışımlarından üretilen seramiklerin özelliklerine etkileri incelenmiş ve yapı malzemesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of different amounts of clay addition to the blast furnace slag and magnesite refining waste mixture on usability of the materials as building material was investigated. The cylindrical samples produced from the mixtures were sintered at 1100, 1150 and 1200 ° C for 2 hours. Firing shrinkage, bulk density, apparent porosity, water absorption, freezing and efflorescence properties of sintered samples were investigated. In addition, X-ray diffraction (XRD) with phase analysis, optical microscope and scanning electron microscopy (SEM) were performed. Thus, the effects of clay addition on the properties of ceramics produced from blast furnace slag and magnesite refining waste mixtures and their usability as a building material were investigated.