Temiz oda teknolojilerinde belirleyici parametreler
Determining parameters in clean room technologies
- Tez No: 549457
- Danışmanlar: PROF. DR. AFŞİN GÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Her ne kadar temiz oda tasarımı yüz yıldan daha önceye dayanıyorsa da hastanelerde enfeksiyon kontrolü, ilaç hazırlama ve endüstriyel üretim için temiz bir çevre ihtiyacı modern uygulamaların bir ihtiyacıdır. Temiz odaların kullanımı uygulamalarda çeşitlilik göstermektedir. Tıbbi işlemlerin yapıldığı hastaneler, belirli standartlarına uygun olarak temiz oda teknolojilerinin kullanıldığı ve uygunluğun sürdürülmesi gereken yerlerdir. Partikül, atık gaz veya mikroorganizmaların kontrolü ile birlikte sıcaklık, nem, basınç, gürültü seviyesi ve hava hareketi gibi şartlarında sağlanması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında temiz odalar genel olarak incelenmiştir. Temiz oda sınıfları, tasarım kriterleri ve konu ile ilgili standartlar değerlendirilmiştir. Yapılan çalışmanın, bu alanda faydalı olması amaçlanmıştır. Çalışmada ayrıca bir hastanede onkoloji bölümünün ilaç hazırlama ünitesinde partikül ölçüm ve validasyon ölçümleri yapılmıştır. Yapılan ölçümler ve analizler sonucunda değişkenlik gösteren değerlerin sebeplerinin araştırılması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although clean room design dates back more than a century, the need for a clean environment for infection control, drug preparation and industrial production in hospitals is a need for modern applications.Use of clean rooms varies in applications. Hospitals where medical procedures are carried out are places where clean room technologies are used in accordance with certain standards and where compliance should be maintained. It should be ensured in conditions such as temperature, humidity, pressure, noise level and air movement together with the control of particulate, waste gas or microorganisms. In this thesis, clean rooms are examined in general. Clean room classes, design criteria and standards related to the subject were evaluated. The study is intended to be useful in this field. In the study, particle measurement and validation measurements were made in the drug preparation unit of the oncology department in a hospital. As a result of the measurements and analyzes, the causes of the variables were investigated.