Türkiye'de karayolu taşımacılığı için swot analizi ve politika önerileri
Swot analysis and policy recommendations for road transport in Turkey
- Tez No: 549458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ LEVENT DALYANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Lojistik; hammadde ve ara madde gibi malzemelerin çıkış noktasından tüketiciye kadar ulaştırılmasındaki süreçlerin tamamıdır. Lojistik, karmaşık bir süreçtir. Lojistik; taşımacılık, müşteri hizmetleri, depolama, sigortalama, gümrükleme, elleçleme, talep planlama, sipariş yönetimi, satın alma ve tedarik faaliyetlerini içerir. Lojistik faaliyetlerinden biri olan taşımacılık birçok şekilde yapılmaktadır. Bu modlardan biri de karayolu taşımacılığıdır. Hatta Türkiye'de en çok kullanılan taşımacılık modu karayoludur. Bu çalışmanın konusunu Türkiye'de karayolu taşımacılığını mevcut durumunu ele alarak karayolu taşımacılığının kalitesinin nasıl arttırılması gerektiği hakkında politikalar önerilmesi oluşturmaktadır. Karayolu taşımacılığının mevcut durum analizi (SWOT) yapılarak daha iyi olabilmesi için neler yapılabileceği üzerinde önerilerde bulunulmuştur. Bunun için tehditlerin ortadan kaldırılması şarttır. Bu çalışma bu konu için stratejik ve politik önerileri kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
Logistics is the process of delivering materials such as raw materials and intermediates from the point of origin to the consumer. Logistics is a complex process. It includes transport, customer service, storage, insurance, customs clearance, handling, demand planning, order management, purchase and supply activities. Transportation, which is one of logistics activities, is carried out in many modes. One of these modes is road transport. Road transportation is the most widely used mode in Turkey. This study's topic is about the current situation of road transportation in Turkey and recommendations to increase the quality of this mode. The current situation analysis (SWOT) of road transport will be made then given suggestion on what can be done to make it better. Threats must be disposal. This study includes strategic and political suggestions for this topic.