Finike Körfezi'ndeki (Antalya) bazı balon balıklarının popülasyon parametreleri ve beslenme özellikleri
Population parameters and feeding properties of some puffer fish in Finike Bay (Antalya)
- Tez No: 549472
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER ENVER ÖZYURT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Balon Balıkları Akdeniz'e yayılımcı tür olarak yerleşen, artan oranda popülasyonlar oluşturan indopasifik kökenli türlerdir. Özellikle Lagocephalus sceleratus barındırdığı toksinden dolayı insan sağlığına tehdit oluşturmaktadır. Bu nedenle akademik çevreler diğer istilacı türlere oranla bu türe daha fazla ilgi göstermektedir. Bu çalışmada Finike Körfezi'nde dağılım gösteren balon balıklarının bazı popülasyon parametreleri ve beslenme özellikleri araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Finike Körfezi'nde Tetraodontidae familyasına ait dört balon balığı türüne (Lagocephalus sceleratus, Lagocephalus suezensis, Torquigener flavimaculosus ve Lagocephalus spadiceus) ait 1310 adet birey 2017 yılı Mart ile 2018 Mart ayları arasında aylık olarak 12-165m arası derinliklerden elde edilmiştir. Örnekler genel olarak paraketa ve uzatma ağlarından elde edilmiştir. Çalışmada boy-ağırlık dağılımları, boy-ağırlık ilişkisi, büyüme parametreleri (L∞, W∞, K, t0), eşey dağılımı, ilk eşeysel olgunluk boyu ile Gonadosomatik Indeks (GSI), Kondisyon faktörü ve Hepatosomatik indeks değerlerinin aylık değişimi ve beslenme özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Puffer fish are invasive species of Indo-Pacific origin that has rapidly invaded the eastern basin of the Mediterranean and have established increasing populations. Especially Silver-cheeked toadfish L. sceleratus is a threat to human life by the fact that it is toxic. For this reason, the academic and administrative interest in this species is much higher than the other invasive species. In this study, some population parameters of the pufferfish were studied in the Finike Bay, Eastern Mediterranean Sea. A total of four fish species from tetradontidae family (L. sceleratus, L. spadiceus, L. suezensis and T. flavimaculosus) in the Finike Bay were determined and 1310 individuals were collected by monthly sampling interval from Finike Bay between March 2017 and March 2018 by using different types of nets and long lines, at depths ranging from 12m to 165m. Length and weight distributions, length weight relationship, growth parameters (L∞, W∞, K, t0), sex ratio, maturity stages, length at first maturity, Gonadosomatic Index (GSI), condition factor, Hepatosomatic index and feeding of pufferfish were determined.