Measuring empirical bias toward ergativity and accusativity
Dilde deneyimsel kılımlılık ve belirtmelilik eğiliminin ölçümü
- Tez No: 549483
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN CEM BOZŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Dilbilim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Linguistics
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Enformatik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişsel Bilim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yalın bir geçişli cümle için altı farklı olası sözdiziminden yola çıkıldığında maruz kalınan örnekler İngiliz bebeklerde zamanla belirgin bir şekilde Özne- Yüklem-Nesne (ÖYN) dizilimini yeğleme eğilimi oluşturmaktadırlar. Ancak ÖYN dizilimli bir dil için kılımlı (ergative) ve belirtmeli (accusative) olmak üzere iki farklı sözdizimi olasılığı bulunmaktadır. Kılımlılığın ya da belirtme- liliğin edinimi, yüzeyde ikisi de benzer yapılara sahip oldukları için daha kar- maşıktır. Bu tezde CHILDES Eve veritabanı kullanılarak bebeğin maruz kal- dığı örnekler üzerinden sekiz sözdizimsel olasılığı da değerlendirip doğru- sunu edinebildiği gösterilecektir. Bunu yaparken de olasılıksal öğretime açık, dağarcık odaklı birleşimsel ulamsal dilbilgisi (CCG - Combinatory Categorial Grammar) kullanılacaktır.
Özet (Çeviri)
Starting with six word order possibilities for a basic transitive clause, exposed data can bias English children to the point of making a categorial distinction for SVO. However, for an SVO language there are two categorial possibil- ities, an ergative and an accusative one. The acquisition of ergativity and accusativity is a complex phenomenon, since they both have similar phono- logical structure for the baby. We show, using Eve database of CHILDES, that these possibilities can be acquired from exposed data, to the extent that for any transitive clause there are actually eight possibilities available to the child. We do so using the radically lexicalized and probabilistically trainable grammar formalism of Combinatory Categorial Grammar.