Treatment outcomes of the patients with nasopharynx carcinoma and examination of the prognostic factors
Nazofarenks kanseri tanılı hastalarda tedavi sonuçlarımız ve prognostik faktörlerin irdelenmesi
- Tez No: 549502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜMRÜT BAHAT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Nazofarenks Karsinomu tanılı hastalarda tedavi sonuçlarımızı, prognostik faktörleri ve bu faktörlerin sağkalıma etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metod: Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyasyon Onkolojisi Kliniği' ne, Ocak 1999-Nisan 2009 tarihleri arasında başvuran ve kliniğimizde tedavi edilen nazofarenks karsinomlu 80 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Kriterlere uygun 51 hasta; tedaviye verdikleri cevap, lokal kontrol, sağkalım ve prognostik faktörler açısından, 18 hasta p53 ekspresyonu açısından değerlendirildi. Linear Akselaratör (LINAC) 6 MV veya Co 60 tedavi üniteleri kullanıldı. Ortalama tedavi dozu 66-72 Gy olarak uygulandı Eş zamanlı kemoterapi cisplatin 30 mg/m2 şeklinde veya 21 gün ara ile cisplatin 100 mg/m2 şeklinde uygulandı. Neoadjuvan kemoterapi ortalama 2-3 siklüs cisplatinli rejimi şeklinde uygulanmış olup, yaklaşık 1 ay sonra radyoterapi ya da konkomitant kemoradyoterapi uygulandı. Adjuvan kemoterapi olarak ortalama 3 kür cisplatin+5FU rejimi uygulandı.T1-T2 hastalara EBRT bitiminden yaklaşık bir hafta sonra nazofarenkse uygulanan sonda ile 3x400cGy HDR-BRT uygulandı. Bulgular: %64.7 (33) hastaya 70 Gy ve üzeri, %35.3 (18) hastaya 66-70 Gy EBRT (External radyoterapi), 35 hastaya EKT (Eşzamanlı kemoradyoterapi), 16 hastaya NKT (neoadjuvan kemoterapi), 19 hastaya ADKT (Adjuvan kemoterapi) uyguladı. Çalışma sonucunda, ortalama sağkalım 96 ay olarak tespit edildi. 2, 5, 10 yıllık sağkalımlar sırası ile %82.7, %66.4, %53; uzak kontrol %82, %77, %61; hastalıksız sağkalım %87.8, %87.8, %87.8 olarak saptandı. Multivariye analizde genel sağkalım için gruplara düşen hasta sayısının azlığı nedeniyle anlamlı çıkmayan ancak incelenen faktörler yaş (p=0.13), cins (p=0.842), t evresi (p=0.693), n evresi (p=0.880), stage (p=0.805), histopatoloji (p=0.752), EKT (p=0.329), RT dozu (p=0.609), P53 (p=0.942) parametreleri idi. Aynı alt grup analizleri hastalıksız sağkalım, progresyonsuz sağkalım, uzak metastazsız sağkalım, bölgesel kontrol için de incelendi ancak anlamlı p değeri elde edilemedi. Sonuç: Nazofarenks karsinomlu 51 hasta yaş, cinsiyet, evre, histopatolojik prognostik faktörler açısından, 18 hasta da P53 pozitifliğinin genel ve hastalıksız sağkalıma katkısı açısından irdelenmiş olup istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar tespit edilememiştir. Anlamlı sonuçlar için daha fazla hasta sayısına ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: In this study, our aim was to investigate treatment outcomes of patients with nasopharynx carcinoma, together with the prognostic factors and their effects on survival rate. MATERIAL AND METHOD: 80 patients with nasopharynx carcinoma who were applied to Karadeniz Technical University School of Medicine, Radiation Oncology clinic and undergone treatment between January –April 1999 were evaluated retrospectively. 51 patients suitable for the criteria were evaluated in terms of their response to treatment, local control, survival rate and prognostic factors. 18 patients were evaluated in terms of p53 expression. Linear Accelerator (LINAC) 6 MV or Co 60 treatment units were used. Median radiotherapy dosage was administered as 66-72 Gy. Concomitant chemotherapy was applied as cisplatin 30 mg/m2 or as cisplatin 100 mg/m2 once in every 21 days. Neoadjuvant chemotherapy was designed as cisplatin regime (2-3 cycles) and nearly one month later, radiotherapy or concomitant radiotherapy was applied. As adjuvant chemotherapy, average 3 cisplatin +5FU regime was administrated. Nearly one week after radiotherapy treatment the patients with T1-T2 were given 3X400 cGy HDR-BRT into nasopharynx at 0.5 cm depth using of a drill. FINDINGS: 70 Gy and more was given to %64.7 (33) of the patients while %35.3 (18) of them were given 66-70 Gy external beam radiotherapy. Concomittant chemoradiotherapy, neoadjuvant chemotherapy, and adjuvan chemotherapy were applied to 35, 16, and 19 patients respectively. At the end of the study, average survival rate was found as 96 months. Survival rates at 2, 5, 10 years were %82.7, %66.4, %53; distant control %82, %77, %61; disease free survival rate %87.8, %87.8, %87.8 respectively. Factors examined for medial survival rate which were found insignificant due to the inadequate number of patients in the groups at multivariate analysis were; age (p= 0.13), sex (p= 0.842), t stage (p= 0.693), n stage (p= 0.880), stage (p=0.805) histopathology (p= 0.752), EKT (p=0.329), RT dose (p= 0.60), P53 (p=0.942) parameters. The same subgroup was analysed for disease free survival, progression free survival, distant metastasis free survival and local control but significant p value was not obtained. RESULTS: 51 patients with nasopharynx carcinoma were evaluated in terms of age, sex, stage, and histopathologically prognostic factors, and 18 patients were examined in terms of P53 positivity and its effect on overall survival, distant metastasis and disease free survival rate but statistically no significant results were found. For significant results more patients are required.