Ghrelinin ratlarda sisplatinin neden olduğu over hasarını önlemede doz bağımlı etkisi
Dose-dependent effect of ghrelin on prevention of cisplatin-induced ovary damage on rats
  1. Tez No: 549513
  2. Yazar: ESRA OBEN TUTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Kanserlerde sağ kalım oranlarının iyileşmesi ile birlikte, tedaviyle kür sağlanan hastalarda fertilitenin korunması önemli bir konu haline gelmiştir. Kemoterapi planlanan hastalarda tedavi öncesinde çeşitli uygulamalarla over rezervindeki kaybı minimize etmek amaçlanmaktadır. Bu çalışmada antioksidan ve antiinflamatuar etkileri olduğu gösterilen ghrelinin, sisplatin verilen ratlarda over rezervi üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmaya dahil edilen 28 Wistar-albino rat rastgele 4 gruba ayrıldı. Çalışma öncesi bazal anti-müllerian hormon (AMH) düzeylerini belirlemek için her ratın lateral kuyruk veninden kan örnekleri alındı. Grup 1 sham grubu olup ilaç verilmedi. 14 gün boyunca her gün aynı saatte grup 2'ye düşük doz (0.5 nmol/kg), grup 3'e yüksek doz (2 nmol/kg) ghrelin uygulandı. Grup 4, 14 gün boyunca 1 ml/kg/gün serum fizyolojik aldı. 15'inci gün tüm gruplardaki ratların lateral kuyruk veninden kan örnekleri alındı ve AMH düzeyleri ölçüldü. Daha sonra grup 2-3-4'teki her bir rata, tek doz 5 mg/kg sisplatin intraperitoneal uygulandı. Sisplatin uygulamasını takiben, grup 2 ve grup 3'de ghrelin dozuna devam edildi, grup 4'e serum fizyolojik verilmeye devam edildi. Sisplatin uygulamasından 7 gün sonra tüm ratların AMH'ı ölçüldü. Ratlara daha sonra laparatomi yapılıp bilateral ooferektomi uygulandı. Overler histolopatolojik olarak incelendi. İstatistiksel analiz IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0 (IBM Corp., Armonk, New York, ABD) programında yapıldı. BULGULAR: Primordial ve primer folikül sayıları, yüksek doz ghrelin+sisplatin grubunda (Grup 3), SF + sisplatin grubundan (Grup 4) anlamlı olarak daha yüksekti. Sisplatinin, Grup 4'deki primordial, primer ve sekonder foliküllere sham grubuna (Grup 1) göre anlamlı olarak zarar verdiği görüldü. SF+sisplatin grubunun AMH düzeyi, sham grubundan ve yüksek doz ghrelin+sisplatin grubundan anlamlı olarak düşük olduğu, sham grubunun AMH düzeyinin düşük doz ghrelin+sisplatin grubundan anlamlı olarak yüksek olduğu görüldü. Diğer ikili karşılaştırmalarda anlamlı farklılık saptanmadı. SONUÇ: Yüksek doz ghrelinin primordial ve primer foliküllerin sayılarını koruyarak sisplatin kaynaklı over hasarını önlemede etkili olabileceği gözlenmiştir. Ayrıca over rezervinin önemli bir belirteci olan AMH ile yapılan değerlendirmede de yüksek doz ghrelinin anlamlı olarak koruyucu etkisinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: With the improvement of survival rates in cancer cases, protecting the fertility of patients has become an important issue. Thus, it is aimed to minimize the loss of ovarian reserve with various applications during pretreatment period of patients who are planned to get chemotherapy. The aim of this study is to investigate the effect of ghrelin, which has antioxidant and antiinflammatory effects, on ovarian reserve of cisplatin given rats. Material and Method: Twenty-four Wistar-albino rats were randomly divided into four groups. In order to determine basal anti-mullerian hormone (AMH) levels before the study, venous blood samples were taken from the lateral tail veins of each rat. Group 1 was sham group and no medication was given. Group 2 received a low dose (0.5 nmol / kg) and group 3 received a high dose (2 nmol / kg) of ghrelin at the same time of each day for 14 days. Group 4 received 1 ml/kg/day saline for 14 days. On the 15th day, venous blood samples were taken from the lateral tail veins of the rats in all groups and AMH levels were measured. Then, a single dose of 5 mg / kg cisplatin was administered intraperitoneally to each rat in group 2-3-4. Following cisplatin administration, ghrelin dose was continued to be given in group 2 and group 3, and saline was given to group 4. AMH of all rats was measured 7 days after cisplatin administration. Rats then underwent laparotomy and bilateral oophorectomy. The ovaries were examined histolopathologically. Statistical analysis was performed in IBM SPSS Statistics for Windows, Version 21.0 (IBM Corp., Armonk, New York, USA). Results: Primordial and primary follicle numbers were significantly higher in the high-dose ghrelin+cisplatin group (Group 3) than the SF+cisplatin group (Group 4). In Group 4, cisplatin resulted significantly higher damage follicles in the primordial, primary and secondary phases compared to the sham group (Group 1). The AMH level of the SF+cisplatin group was significantly lower than those of the sham group and the high dose ghrelin+cisplatin group, and the AMH level of the sham group was significantly higher than that of the low dose ghrelin+cisplatin group. No significant difference was found in other pair comparisons. Conclusion: It has been observed that high-dose ghrelin may be effective in preventing cisplatin-induced ovarian injury by preserving the number of primordial and primary follicles. In addition, the evaluation with AMH, which is an important marker of ovarian reserve, indicated that high dose ghrelin had a significant protective effect.