Ghrelinin kırık iyileşmesi üzerine etkisinin ratlarda incelenmesi
Investigation of the effect of ghrelin on fracture healing in rats
- Tez No: 608586
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM NURİ AKTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Literatürde, Ghrelin'in, osteoblastların proliferasyon ve farklılaşmalarında etkileri olduğu, ayrıca ratlarda kemik mineral yoğunluğunu artırdığına yönelik çalışmalar yer almış, ancak kırık iyileşmesine etkilerine ilişkin deneysel bir araştırma bulunamamıştır. Bu kapsamda, Ghrelinin kırık iyileşmesine doğrudan katkı sağlayacağı değerlendirilerek, ghrelinin femur cisim kırıklarının kaynamasındaki etkisi; radyolojik, biyomekanik, histolojik ve biyokimyasal olarak incelenmiştir. Gereç ve yöntem: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hayvan Deney Labarutuvarı ve Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde 40 adet Wistar-Albino tipi erkek rat Kontrol ve Deney (Ghrelin) grubu olarak dört gruba ayrılmıştır. Genel anestezi altında tüm ratların sol femurlarında standart kapalı cisim kırıkları oluşturulmuştur. Kırık sonrası aynı günden başlamak üzere hayvanlar sakrifiye edilene kadar deney gruplarına günlük ghrelin enjeksiyonları uygulanmıştır. Eşit sayıda rat, kırık oluşturulmasından 14 ve 28 gün sonra sakrifiye edilerek, kaynama dokuları radyolojik, biyomekanik, biyokimyasal ve histolojik olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: There are studies in the literature that Ghrelin has effects on proliferation and differentiation of osteoblasts and also increases bone mineral density in rats, however, no experimental research on its effects to the fracture healing has been found. In this context, by evaluating that ghrelin will directly contribute to fracture healing; the effect of ghrelin on the union of femoral shaft fractures was examined radiological, biomechanical, histological and biochemical. Materials and Methods: Forty male Wistar-Albino rats were divided into four groups as Control and Experimental (Ghrelin) groups in Ankara Training and Research Hospital Animal Testing Laboratory and Orthopedics and Traumatology Clinic. Standard closed shaft fractures were created in the left femurs of all rats under general anesthesia. Daily ghrelin injections were applied to the experimental groups until the animals were sacrificed starting from the same day after fracture. An equal number of rats were sacrificed 14 and 28 days after fracture formation, and tissue samples were examined radiologically, biomechanically, biochemical and histologically.