Yerel basına göre Kastamonu siyasî hayatı (1928-1950)
Political history of Kastamonu between 1923-1950
  1. Tez No: 549520
  2. Yazar: SEMİH DURĞUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Political Science, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırmanın hedefi, Kastamonu siyasî hayatını yerel basın üzerinden 1928-1950 tarihleri arasında araştırma süresince ortaya çıkan bazı belli dinamikler üzerinden değerlendirilmektir. Bu araştırma yerel basından Açıksöz, Dikkat, Doğrusöz, Kastamonu ve Yeni Ses gazeteleri incelenerek oluşturulmuştur. İlçelerdeki gazeteler incelenmemiştir. Bununda sebebi il merkezli gazetelerin dönemin olaylarına daha yakın olması ile bilgilere fazla yer verilmesi ve ulaşımının ilçe gazetelerine göre kolay olmasıdır. Bilgilerin eksik kaldığı kısımlarda Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi belgelerine ve araştırma eserlerdeki bilgilere yer verilmiştir. Gazetelerdeki bilgileri inceleme metodu olarak ise gazetelerin günlük basım sürelerindeki siyasî haberler incelenerek bilgiler toplanılmıştır. Bu inceleme süresince dönem siyasi partilerinin kuruluşları ve bu partilerin bir bölümünü inceleyerek, incelenen dönemdeki siyasî partilerin kuruluşları ile partilerin idari, sosyal ve kültürel faaliyetleri; bunların ekseninde de dönemin seçim olayları ve milletvekilleri faaliyetleri ele alınarak döneme ışık tutulmak istenmiştir. Bu çalışmada siyasî hayatta rol almış milletvekilleri, valiler ve belediye başkanlarının biyografileri yer verilmemiştir. Bu araştırma süresince incelediğimiz arşiv kaynakları üzerinden sadece siyasî verilere değil, ekonomik ve sosyal alanlara ilişkin kaynaklara rastlanmıştır. Gazetelerde ekonomik konularla ilgili birçok haber bulunurken reklamlara da ver verilmiştir. Harf inkılâbından sonra Latin harflerine geçiş tam sağlanamadığı için gazetelerdeki yazılarda yanlışlıklar bulunmaktadır. Ayrıca gazetelerde o dönemde kullanılıp şu an kullanılmayan birçok kelime yer aldığı görülmektedir. Dönemle ilgili çalışacak araştırmacıların söz konusu sözcükleri dönem şartları içerisinde değerlendirmeleri gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the political life of Kastamonu from the local press on some specific dynamics that emerged during the research between 1928 and 1950. This research was conducted by examining Açıksöz, Dikkat, Doğrusöz, Kastamonu and Yeni Ses newspapers from the local press. The newspapers in the districts were not examined. This is due to the fact that the provincial center newspapers are closer to the events of the period, and that the information is more convenient than the district newspapers. In the parts where the information is incomplete, the documents of the Prime Ministry Republic Archive and the information in the research works are given. As a method of examining the information in newspapers, political news in daily printing periods of newspapers were analyzed and information was collected. During the course of this examination, the organization, political and administrative activities of the political parties and the administrative, social and cultural activities of the parties; the electoral events of the period and the activities of the deputies were discussed. This study does not include biographies of deputies, governors and mayors who have played a role in political life. During the course of this research, not only political data but also sources related to economic and social areas were found. There were many reports about economic issues in newspapers and advertisements were also given. There are errors in the articles in the newspapers as the transition to Latin letters cannot be achieved after the letter revolution. There are also many words in the newspapers that were not used at the time. Researchers working in the period should evaluate these words within the term conditions.