Kalça hemiartroplastisinde traneksamik asit uygulama yolunun etkinliğinin retrospektif olarak incelenmesi
Retrospective investigation of the effectiveness of tranexamic acid application route in hip hemiartroplasty
- Tez No: 549521
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS İMREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç. Bu çalışmada femur boyun kırığı sonrasında uygulanan hemiartroplasti sırasında verilen traneksamik asit tedavisinin etkinliği, en uygun kullanım yolu ve dozunun tanımlanması amaçlanmıştır. Yöntem. Çalışmada 1 Temmuz 2014- 1 Ocak 2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde cerrahi olarak tedavi edilmiş 65 yaş üzeri kalça kırığı tanılı hastaların dosyaları incelenmiştir. Bu dosyalardan dahil edilme kriterlerine uygun olan hastalar traneksamik uygulanmayan, topikal ve sistemik traneksamik asit uygulananlar olarak gruplara ayrılmıştır. Ardından bu hasta dosyalarından hastaların demografik bilgileri, boy ve kiloları, ameliyat öncesi ve sonrasındaki hemoglobin ve hematokrit düzeyleri, kanama profilleri, uygulanan traneksamik asit dozu ve uygulama yolları, postoperatif takiplerinde gelişen komplikasyonları, drenden gelen mayi miktarları ve dren kalma süreleri, postoperatif yoğun bakım takip süreleri, hastanede yatış süreleri incelenmiştir. Kontrol hemoglobin değerleri
Özet (Çeviri)
Aim. The aim of this study was to define the efficacy, optimal route and dose of tranexamic acid treatment given during hemiarthroplasty after femoral neck fracture. Method. In this study, the files of patients with hip fracture who were over 65 years of age and treated surgically in the Orthopedics and Traumatology Clinic of SBU Okmeydani Training and Research Hospital between 1 July 2014 and 1 January 2019 were examined. Patients included in these files were grouped as non-tranexamic acid and topical and systemic tranexamic acid. Then, the demographic information, height and weight of the patient files, hemoglobin and hematocrit levels before and after the surgery, bleeding profiles, tranexamic acid dose and the route of administration, complications in postoperative follow-up, the amount of fluid coming from the drain and duration of drainage, postoperative intensive care follow-up duration of hospitalization was investigated. Allogeneic blood transfusion was performed in patients with control hemoglobin values