Hastanede çalışan hekimlerin sosyal medya bağımlılığı ve insomniaya etkisi
  1. Tez No: 549524
  2. Yazar: MURAT MANGALTEPE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARIK EREN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Sosyal medya da internette en çok vakit geçirilen ve yeni üyeliklerin her geçen gün arttığı internetin en gözde uygulamalarından biridir. İnternetin ve sosyal medyanın hayatımızda önemli bir yere sahip olması ve kullanımının her geçen gün artmasından dolayı maalesef bazı problemleri de beraberinde getirmektedir. Bu problemlerin biri de sosyal medya bağımlılığıdır. Sosyal medya bağımlılığı her yaş, cinsiyette ve meslek grubunda görülmektedir. Sosyal medya bağımlılığı sosyal medyada niyet edilen süreden daha fazla zaman geçirmek ve buna engel olamamaktadır. Diğer taraftan toplumun %50'si hayatlarının bir döneminde uyku problemi yaşamaktadırlar. Bu insanların % 55'inin uyku problemlerinin ciddi boyutlarda olduğunu belirtmeleri, insomninin önem verilmesi gereken ve oldukça yaygın bir problem olduğunun göstergesi olarak kabul edilebilir. Bu çalışmada, ANEAH'de çalışmakta olan hekimlerdeki sosyal medya bağımlılığını saptamak ve bunun insomniaya etkisini incelemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırmamız tanımlayıcı, kesitsel tipte bir araştırmadır. 2019 yılı itibari ile ANEAH'de aktif olarak çalışmakta olan tüm hekimler çalışma evrenimizdir. Çalışmada anketlerin yardımcı araştırmacı tarafından hekimlerle görüşülerek doldurulması planlanmıştır. Sosyal Medya Kullanım Alışkanlıklarını Belirleme Anketi kullanılarak tüm hekimler örneklem olarak alınmıştır. Şubat 2019 itibariyle hastanemizde aktif olarak çalışan hekim sayısı 900 olarak saptanmıştır. Ulaşılmak istenen en düşük katılımcı sayısı %5 hata ve %95 güven seviyesi için 270 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AIMS AND OBJECTIVE: Social media is one of the most popular applications of the Internet, where the most time is spent on internet and new memberships are increasing day by day. Unfortunately, the internet and social media have an important place in our lives and their usage increases day by day. One of these problems is social media addiction. Social media addiction is seen in all age, sex and occupational groups. Social media addiction cannot and cannot prevent more time on the social media than the intended time. On the other hand, 50% of the society has a sleep problem at some time in their lives, 55% of these people stated that their sleep problems were serious, insomnia is a common and important problem. In this study, it was aimed to determine the social media addiction in physicians working in Ankara Numune Training and Research Hospital and to examine the effect of this on insomnia. MATERIALS AND METHODS: This is a descriptive, cross-sectional study. All physicians working actively in ANEAH as of 2019 are our study population. In the study, it was planned to fill the questionnaires with the help of the researcher by the assistant researcher. All physicians were taken as a sample by using Social Media Usage Habits Survey. As of February 2019, the number of physicians working actively in our hospital is 900. The lowest number of participants to be reached was determined as 5% error and 270% confidence level.