Kaşıkçı Ali Rıza Efendi ve İlticâ-nâme-i Rızâiyye΄si
Kaşikci Ali Riza Efendi and İlticâ-nâme-i Rizâiyye (Examination - text)
  1. Tez No: 549525
  2. Yazar: RALE ZEHRA CENGİZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Türk Dili ve Edebiyatı, Religion, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk İslam Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 307
Özet
Kaşıkçı Ali Rıza Efendi, 1883 yılında Konya/Alata΄da doğmuştur. Medrese eğitimini Konya΄da almıştır. Mesleği kaşıkçılıktır. 40 yaşında Nakşibendî tarikatine intisap etmiştir. Nakşibedî-Hâlidî kolunda Esad Erbilî΄nin Konya halifesi olmuştur. Menemen Olayı sebebiyle yargılanmış ve birkaç ay hapiste kalmıştır. Daha sonra Medine΄ye hicret etmiştir. 1969 yılında Medine΄de vefat eden Kaşıkçı Ali Rıza Efendi΄nin kabri, Cennetü΄l Bakî΄dedir. Kaşıkçı Ali Rıza Efendi΄nin altı eseri vardır. Bunlardan birisi de İlticâ-nâme-i Rızâiyye΄dir. Bu çalışma ile amacımız, Kaşıkçı Ali Rıza Efendi΄yi ve yakın dönem eserlerinden biri olan İlticâ-nâme-i Rızâiyye΄yi tanıtmaktır. İlticâ-nâme-i Rızâiyye΄de şiirler sade bir dil ve nasihat ağırlıklı bir üslûp ile kaleme alınmıştır. İlticâ-nâme-i Rızâiyye΄nin nüshası, Ankara Milli Kütüphane ve Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi΄nde mevcuttur. ANAHTAR KELİMELER: Kaşıkçı Ali Rıza Efendi, peygamber, Medine, ilticâ, nasihat, şiir.
Özet (Çeviri)
Kasıkcı Ali Rıza Efendi was born in Konya/Alata in 1883. He studied in the madrasah in Konya. His was a spoonbill. At the age of 40, he entered the Naqshbandi Religious Order. He became Esad Erbilî΄s caliph of Konya. He was judged because of Menemen Event and he got prisoned for a few months. Then he migrated to Medina. He died in 1969 in Medina. He was buried in Cennetü΄l-Bakî. Kasıkcı Ali Rıza Efendi has six works. One of them is Ilticâ-nâme-i Rızâiyye. In this study our aim is to introduce Kasıkcı Ali Rıza Efendi and Ilticâ-nâme-i Rızâiyye which is a work from recent era works. Poems in Ilticâ-nâme-i Rızâiyye was written using a simple language and in a exhorter way. A copy of Ilticâ-nâme-i Rızâiyye is available in Ankara National Library and the Konya Yusuf Ağa Library. KEYWORDS: Kasıkcı Ali Rıza Efendi, prophet, Medina, ilticâ, advice, poetry.