Bireysel İş Hukukunda zorunlu ve zorlayıcı nedenler
Compulsary reason and force majeure in individual Labour Law
- Tez No: 549523
- Danışmanlar: PROF. DR. TALAT CANBOLAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
İş Hukukunda zorlayıcı nedenler özellikle fesih halinde yerini bulmakta ve işyerinden kaynaklanan dışarıdan etki eden ve öngörülemeyen, kaçınılamayan olayların varlığı halinde işçiye fesih hakkı doğmaktadır. Diğer taraftan aynı durumların işçiden kaynak-lanması halinde işveren fesih hakkını kullanabilir. Yargı uygulamasında işin yerine geti-rilmesi imkânsızlaşmış ise bu takdirde zorlayıcı nedenlere dayanılarak fesih hükümleri uygulanmaktadır. Hâlbuki zorlayıcı nedenin unsurları aranmalı ve şayet bu unsurlar bulunmuyor ise diğer fesih hükümlerinin incelenmesi yoluna gidilmesi gerekmektedir. Özellikle kusurlu imkânsızlık hallerinde ahlak ve iyiniyet kurallarına aykırılık nedeniyle fesih hükümlerine başvurulmalıdır. İşçinin hafif kusurunun bulunduğu hallerde de fesih ile fiil arasında orantı bulunması ilkesine göre fesih son çare olmalıdır. İş hukukunda ayrıca zorunlu nedenlerle fazla çalışma ve telafi çalışması söz konusu olmaktadır. Bu hallerde de sıkı şartlar aranmalı ve işçinin ücret hakkı ile çalışma hürriyeti (çalışmama hakkı) dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
In Labor Law, forcible reasons arise in particular in case of termination and the right of termination to the employee arises due to the existence of incidents that cannot be foreseen and cannot be foreseen. On the other hand, if the same situation arises from the worker, the right of termination of employer can be used. If it is impossible to fulfill the work in the judicial practice, termination provisions are applied based on difficult reasons. If the fulfillment of the work in the judicial process becomes impossible, then the provisions of termination are applied based on the compelling reasons. However, the elements of the compelling reason should be sought and if there are no such elements, the other provisions of the termination should be examined. Especially in cases of imperfect imperfection, the provisions of termination should be resorted to because of violations of morality and goodwill rules. In cases where there is a slight flaw of the worker, termination should be a last resort according to the principle of finding a ratio between termination and verb. Labor law also requires overtime and compensation work for compulsory reasons. In such cases, strict conditions should be sought and the right to wage and the right to work (right to work) should be taken into consideration.