Fibromiyalji hastalarında müziğin terapötik kullanımının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect of therapeutic use of music on quality of life in fibromyalgia patients
- Tez No: 549541
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENK AYPAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Çalışmada fibromiyalji (FM) hastalarında doğa seslerinden oluşan müzik tedavisinin hastalığa bağlı semptomlar ve fonksiyonlar üzerindeki etkisinin gösterilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Prospektif, randomize kontrollü bir çalışma gerçekleştirildi. Çalışmaya 67 hasta dahil edildi: Müzik grubu (n=16), kontrol grubu (n=51). Tedavi yirmi gün sürdü (günde 30 dk). Kontrol grubuna konvansiyonel tedavileri haricinde ek tedavi verilmedi. Hastalara Türk Psikologlar Derneği ve deneyimli bir müzik terapisti tarafından psikolojik rahatlama için önerilen, doğa seslerinden oluşan bir müzik CD'si verildi. Hastaların sosyodemografik verileri kaydedildi. Hastalar tedaviden önce ve sonra Fibromiyalji Etki Skalası (FES) ile değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 42,8 ± 9,9 yıldı. Sosyo-demografik özellikler gruplar arasında farklılık göstermiyordu. Tedavide yan etki izlenmedi. Kontrol grubunda tedavi öncesi ve sonrası tüm FES skorları benzerdi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the effect of music therapy consisting of natüre sounds on symptoms and functions in fibromyalgia (FM) patients. Material and methods: A prospective randomized controlled trial was performed. Sixty-seven patients were included in the study: Music group (n = 16); control group (n = 51). The intervention period lasted twenty day (30 min per day). No additional treatment was received to the control group except for conventional treatments. Patients were given a music CD which includes nature sounds recommended by the Turkish Psychological Association and an experienced music therapist for psychological relaxation. Sociodemographic data of the patients were recorded. The patients were evaluated with Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) before and after the treatment. Results: The mean age of the patients was 42.8 ± 9.9 years. Sociodemographic characteristics did not differ between groups. No side effects reported. All FIQ scores were similar in controls before and after treatment.