Beyaz önlük hipertansiyonu ve yeni tanı hipertansiyonu hastalarında oksidatif stres parametresi olarak tiyol disülfid dengesi
Thiol disulfide balance as oxidative stress parameter in patients with white coat hypertension and newly diagnosed hypertension
  1. Tez No: 549542
  2. Yazar: ÖMER GENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM HALİL KURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Hipertansiyon (HT) etyopatogenezinde oksidatif stres önemli mekanizmalardan biridir. Çalışmamızın amacı beyaz önlük HT ve yeni tanı HT hastalarında dinamik tiyol disülfid dengesini değerlendirmek ve bu hasta gruplarında kontrol grubuna göre dinamik tiyol disülfid dengesinde değişim olup olmadığını belirlemekti. Hastalar yeni tanı HT (n=54), beyaz önlük HT (n=46) ve kontrol (n=39) grubu olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Bazal klinik ve demografik özellikler gruplar arasında benzerdi.Gruplar arasında nativ tiyol, total tiyol, disülfid, disülfid/nativ tiyol ve disülfid/total tiyol değerleri istatistiksel olarak anlamlıydı (ap
Özet (Çeviri)
Oxidative stress is one of the most important mechanisms in the etiopathogenesis of hypertension(HT). The aim of our study is to evaluate dynamic thiol disulfide balance in patients with newly diagnosed and white coat hypertension It was divided into three groups as newly diagnosed (HT) (n = 54), white coat HT (n = 46) and control (n = 39) groups. Basal clinical and demographic characteristics were similar among the groups. The parameters of native thiol, total thiol, disulfide, disulfide/native thiol and disulfide/total thiol were statistically significant among the groups (ap