Network design problems and value of control mechanisms in power systems
Elektrik güç sistemlerinde ağ tasarımı ve kontrol mekanizmalarının önemi
  1. Tez No: 549610
  2. Yazar: MELTEM PEKER SARHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR YETİŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE SELİN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Güç sistemleri planlaması ve operasyonları; karmaşık, büyük ölçekli ve doğrusal olmayan doğası nedeniyle enerji alanındaki zor problemlerden biridir. Yenilenebilir üretimin belirsizliği, arz-talep tahmin hataları ve öngörülemeyen arızalar gibi nedenlerle elektrik güç sistemi operasyonları daha karmaşık hale gelmektedir. Bu durumlar, sistemlerin kararlılığını tehlikeye sokmakta ve arz-talep dengesinin sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Bu olayların oluşmasını engellemek ya da etkilerini azaltmak için enerji depolama sistemleri, iletim hattı açma/kapama, yenilenebilir enerji üretiminin kısıtlanması ve talep tarafı katılımı gibi çeşitli kontrol mekanizmaları uygulanabilmektedir. Bu tezde ilk olarak iletim hattı açma/kapama kararlarının güç sistemleri genişleme planlama problemlerine etkisini incelemek amacıyla çok dönemli bir matematiksel programlama modeli önerilmiştir. Daha sonra, bahsedilen kontrol mekanizmalarının yenilenebilir enerji kaynaklarının elektrik enerjisi üretiminde kullanılmasındaki değeri araştırılmıştır. Bu amaçla, yeni yatırım ve iletim hattı açma/kapama kararlarını birlikte ele alan, diğer kontrol mekanizmalarıyla ilgili kısıtları da içeren iki-aşamalı bir stokastik programlama modeli geliştirilmiştir. Tezin bir sonraki bölümünde talep tarafı katılımı programlarının pik talep yönetimine etkisi incelenmiştir. Saatlik elektrik enerjisi üretim maliyetlerini referans noktası alarak, tüketicilerin yük profillerini değiştirmeleri için ödenecek teşvikleri belirlemek amacıyla kavramsal bir çerçeve sunulmuştur. Son bölümde, güç sistemlerindeki öngörülemeyen arızaları ele alan ve güvenilirlik kısıtlarını içeren güç sistemleri planlama problemi incelenmiştir. Bu problem için iki-aşamalı stokastik bir programlama modeli sunulmuş ve iletim hattı açma/kapama kontrol mekanizmasının şebeke güvenilirliği konusundaki değeri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Power systems planning and operations is one of the most challenging problems in energy field due to its complex, large-scale and nonlinear nature. Operating power systems with uncertainties and disturbances such as failure of system components increases complexity and causes difficulties in sustaining a supply-demand balance in power systems without jeopardizing grid reliability. To handle with the uncertainties and operate power systems without endangering grid reliability, utilities and system operators implement various control mechanisms such as energy storage, transmission switching, renewable energy curtailment and demand-side management. In this thesis, we first propose a multi-period mathematical programming model to discuss the effect of transmission switching decisions on power systems expansion planning problems. We then explore the value of control mechanisms for integrating renewable energy sources into power systems. We develop a two-stage stochastic programming model that cooptimizes investment decisions and transmission switching operations. Later, we analyze the effect of demand-side management programs on peak load management. We provide a conceptual framework for quantifying the incentives paid to the consumers to reshape their load profiles while taking hourly electrical power generation costs as reference points. Finally, we study reliability aspect of the power system planning and consider unexpected failures of components. We provide a two-stage stochastic programming model and discuss value of transmission switching on grid reliability.