2018 yılı mart ayı itibariyle Türkiye Büyük Millet Meclisinde bulunan siyasi parti logolarının, göstergebilimsel açıdan analizi
Semiological analysis of political party logos inthe Turkish Grand National Assembly in march 2018
  1. Tez No: 549611
  2. Yazar: EMİR BOSTANCI
  3. Danışmanlar: PROF. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Crafts, Fine Arts, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Grafik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İş bu araştırma; siyasi parti logolarının, tasarlanan bir iletişim aracı olduğunu ve bu yüzden tasarımlarında kullanılan göstergeler üzerinden, göstergebilimsel bir analiz yapılabileceği iddiasıyla yazılmıştır. Örneklem olarak 2018 yılı Mart ayında TBMM de bulunan partiler seçilmiştir. Araştırmanın bulgular ve yorum bölümüne geçmeden önce kuramsal çerçeve oturtulmaya çalışılmış, göstergebilim, ideoloji ve tasarım ilişkileri kurulmuştur. Bulgular ve yorum kısmında, seçilmiş olan partiler, kuruluş yılları ve dönemleri baz alınarak tanıtılmış ve logoları ile partilerin kurulduğu dönem arasında bağ aranmıştır. Kurulan bağlar ve var olan kültürel göstergeler, mitler üzerinden, logoların göstergebilimsel analizleri yapılmıştır. Araştırma, sonuç ve öneriler kısmından sonra kaynakça bölümüyle sonlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research; It was written that the logos of political parties are a designed communication tool and therefore a semiotic analysis can be done through the signs used in their designs. In March 2018, the parties in the Turkish Grand National Assembly were selected. Before reaching the findings and comments section of the study, conceptual framework was tried to be established and semiotics, ideology and design relations were established. In the findings and comment section, the selected parties were introduced based on the establishment years and periods, and the links between the logos and the parties were searched. The established bonds and cultural signs, myths, logos were analyzed. The research ended with the bibliography section after the results and recommendations section.