Mancozeb maddesinin zebra balığının (Danio rerio) testis dokusu üzerine etkisi
Histological changes in the testis tissue of the zebrafish (Danio rerio) after exposure to mancozeb
- Tez No: 549620
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NAZAN DENİZ YÖN ERTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Sentetik bir pestisit olan mancozeb 1967 yılından itibaren kullanılmakta, mantarların büyümesini engellemekte ve bitkileri hasarlara karşı korumaktadır. Bitkileri hasarlara karşı korumasına rağmen maternal toksisiteye, embriyo toksisite ve karakteristik teratojenik etkilere neden olmaktadır. Yaptığımız çalışmada Mancozeb'in Zebra balıklarındaki (Danio rerio) testis dokularına akut etkisi incelenmiştir. Zebra balıkları Mancozeb'in farklı dozlarına (5 ppm, 7,5 ppm) maruz bırakılmış ve histopatolojik değişiklikleri gözlenmiştir. Bir kontrol grubu ve 2 deney grubu oluşturulmuş zebra balıkları 5. gün sonunda disekte edilmiş ve testis dokularındaki histopatolojik değişiklikler ışık mikroskobu altında incelenmiştir. Kontrol grubu histopatolojik olarak normal gözlenirken, doza maruz kalan bireylerde genel olarak seminifer tübüllerde dejenerasyonlar, seminifer tübül şeklinde bozulmalar tespit edilmiştir. Seminifer tübüllerde ikili ve üçlü birleşmeler görülmüştür ve tübül yapılarında bariz bir şekilde açıklıklar izlenmiştir. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, sperm hücre sayısında artış gözlenmiştir. Leyding hücrelerinde, sperm hücrelerinde ve spermatogenik hücre gruplarında vakualizasyonlar görülmüştür. Spermatogenik hücre gruplarında yapısal bütünlüğün bozulduğu ve tübül yapılarının sadece spermler ile dolu olduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Used from a synthetic pesticide mancozeb in 1967, is still hinder the growth of fungi and plants against damage. Although the protection of plants against damage to maternal toxicity, embryo toxicity and characteristics cause teratogenic effects. Our studies of mancozeb in the zebrafish (Danio rerio) examined the acute effects of the testes tissue. Zebrafish were exposed to different doses of Mancozeb (5 ppm, 7.5 ppm) and histopathological changes were observed. 1 control group and 2 experimental group were formed, the zebrafish were dissected at the end of the 5 th day and histopathological changes in the testes were examined under light microscope. While the control group was observed as normal histopathologically, degenerations in seminiferous tubules and disturbances in the form of seminiferous tubules were detected in individuals exposed to the dose. Double and triple combinations were observed in the seminiferous tubules and the openings were clearly observed in the tubular structures. When compared with the control group, increase in the number of sperm cells were observed. Vacuolization were seen in Leyding cells, sperm cells and spermatogenic cell groups. It was observed that structural integrity was deteriorated in spermatogenic cell groups and tubular structures were only filled with sperm.