Yazılı basında şiddet haberlerinin sunumu: Habertürk, Hürriyet ve Sabah gazeteleri örneği
Presentation of violence in press: Habertürk, Hürriyet and Sabah news examples
- Tez No: 549638
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜNYAMİN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Medya; yazılı, görsel ve işitsel iletileriyle bireylerin yakın ve uzak çevrelerinden bilgi almalarını sağlayan önemli bir araçtır. Özellikle de 'şiddet' gibi bireylerin can ve mal varlığına zarar veren gelişmeler kitle iletişim araçlarında sıkça takip edilen haberler arasındadır. Bireylerin bilgi almak için medyayı kullanması medyanın yerine getirmesi gereken sorumlukları da beraberinde getirmektedir. Haberi oluştururken benimsediği dil ve üsluptan, kullandığı görsel malzemelere kadar birçok konuya dikkat etmesini zorunlu kılmaktadır. Çünkü medya içerikleri yaş, eğitim, cinsiyet vb. hiçbir fark gözetmeksizin tüm bireylere ulaşır. Bu yüzden medya, 'şiddet'i haberleştirirken öğretmeden, özendirmeden, kanıksatmadan ve meşrulaştırmadan vermesi gerekir. Bu çalışmada; Habertürk, Hürriyet ve Sabah gazetelerinde yayımlanan şiddet haberleri incelemeye alınmıştır. Üç farklı gazetenin şiddet olaylarını nasıl haberleştirdiği ve basın etik ilke ve kurallarına ne derece bağlı kaldığı incelenmiştir. Gazetelerin haberi oluştururken mağdur ve faili nasıl konumlandırdığı, bunu yaparken de ne derece objektif kalabildiği gözlemlenmiştir. Haberlerde kullanılan sözcükler ve fotoğraflar incelenerek gazetelerin sorumlu yayıncılık anlayışı değerlendirilmiştir. İncelemeler sonucunda 690 haber tespit edilmiş ve bunlardan 671'i inceleme kapsamına alınmıştır. Haberler kodlama cetveliyle taranmış ve içerik analizi yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Media is an important tool that enables individuals to get information from their close and distant environments with the written, visual and audio messages. In particular, events such as“violence”that are harmful to the lives and assets of individuals are among the frequently followed news in mass media. The use of media by individuals to obtain information brings with the responsibilities that the media has to fulfill. While creating the news, the media is required to pay attention to many subjects ranging from the language and style adopted to the visual materials used. Because media contents reach all individuals regardless of age, education, gender etc. Therefore the media must present“violence”in the news without teaching, encouraging, legitimizing and making people accustomed to it. In this study, news on violence published in Habertürk, Hürriyet and Sabah newspapers have been examined. How three different newspapers handle violence and how much they adhere to the press ethical principles and rules have been researched. It has been observed how newspapers position the victim and the perpetrator while creating the news, and how they remain objective in doing so. The words and photographs used in the news have been examined and the responsible publishing approach of the newspapers has been evaluated. As a result of the research, 690 news items have been identified and 671 of them have been included in the study. News have been scanned with the coding ruler and the content analysis method has been used.