Sıçanlarda d-galaktozamin ile oluşturulan mide hasarında u vitaminin rolü
The role on vitamin u on d-galactosamine-induced gastric damage of rats
  1. Tez No: 549637
  2. Yazar: DİLEKNUR TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REFİYE YANARDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Gastrointestinal sistemde meydana gelen mukozal hasar veya ülserler, ülkemizde ve dünyada önemli bir sağlık sorununu oluşturmaktadır. Gastrik mukozanın fonksiyonel bütünlüğünün olabilmesi için hasar verici ve koruyucu faktörler arasında dengenin olması gerekmektedir. Bu dengenin bozulması ile hücresel hasarın oluşması kaçınılmazdır. Serbest oksijen radikalleri, stres ve antienflamatuar ilaçlar mukozal hasar oluşturan faktörlerdendir. Galaktozun 6-karbonlu amino şeker türevi olan galaktozamin (GalN) toksin olarak rol oynar. Karaciğer hasarı oluşturmak için kullanılan GalN, pek çok doku ve organda birikerek toksisite oluşturmaktadır. U vitamini (S-metil metiyonin sülfonyum klorür), lipit düşürücü özelliğiyle birlikte antiülser, antidepresan ve antioksidan özellik gösteren vitamine benzer bir maddedir. Bu çalışmada, galaktozamin ile oluşturulan mide hasarı üzerine U vitamininin etkileri araştırıldı. Galaktozamin verilmesi mide dokusunda katalaz, süperoksit dismutaz, glutatyon peroksidaz, glutatyon redüktaz, glutatyon-S-transferaz, sodyum-potasyum ATPaz aktiviteleri ve glutatyon miktarı azaldı. Miyeloperoksidaz, laktat dehidrojenaz ve ksantin oksidaz aktiviteleri, lipit peroksidasyonu, ileri okside protein ürünleri, heksoz, heksozamin, fukoz ve siyalik asit değerleri arttı. U vitamini verilmesi ile bu etkiler tersine çevrildi. Bu sonuçlardan, U vitaminin galaktozamin ile oluşturulan mide hasarına karşı koruyucu etkileri olduğu ileri sürülebilir.
Özet (Çeviri)
Mucosal damage or ulcers in the gastrointestinal tract constitute an important health problem in our country and in the world. In order to maintain the functional integrity of the gastric mucosa, balance between the damaging and protective factors is required. It is inevitable that cellular damage will be caused by the deterioration of this balance. Free oxygen radicals, stress and anti-inflammatory drugs are mucosal damaging factors. Galactosamine (GalN) a 6-carbon amino sugar derivative of galactose acts as a toxin. GalN which is used to create liver damage accumulates in many tissues and organs, and causes toxicity. Vitamin U (S-methyl methionine sulfonium chloride) is an anti-ulcer, antidepressant and antioxidant vitamin-like substance with lipid-lowering properties. In this study, the effect of vitamin U on gastric injury induced by galactosamine was investigated. Administration of galactosamine reduced the levels of catalase, superoxide dismutase, glutathione peroxidase, glutathione reductase, glutathione-S-transferase, and sodium-potassium ATPase activities, as well as glutathione level in gastric tissue. Myeloperoxidase, lactate dehydrogenase and xanthine oxidase activities, lipid peroxidation, advanced oxidized protein products, hexose, hexosamine, fucose and sialic acid values were elevated. These effects were reversed by the administration of vitamin U. From these results, it can be argued that vitamin U has protective effects against galactosamine induced gastric damage.